یوسفیان ملا عنوان کرد:

واردات ارز از افغانستان

واردات ارز از افغانستان

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می‌گوید بیشترین واردات ارز از کشور افغانستان صورت می‌گیرد که می‌تواند در کاهش التهاب بازار اثرگذار باشد.

عزت‌الله یوسفیان ملا با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی برای واردات ارز، اظهار داشت: افراد بسیاری در خارج کشور مشغول کار هستند و درآمد ارزی دارند که باید به دست خانواده‌هایشان در ایران برسانند. در گذشته این امر به سختی صورت می‌گرفت اما اکنون می‌توانند به راحتی ارز را وارد کشور کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: از سوی دیگر شاهد بودیم فردی ۱۰ هزار دلار برای درمان از کشور خارج می‌کرد اما پس از بازگشت به کشور نمی‌توانست ارز را همراه داشته باشد و از اینرو مشکلاتی ایجاد می‌شد که با بخشنامه بانک مرکزی بسیاری از این مشکلات برطرف شده است.

نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: از سوی دیگر در بسیاری از معاملات که در داخل یا خارج از کشور صورت می‌گرفت به دلیل تبادل ارز با ریال و به دلیل محدودیت ورود ارز به کشور تاثیری در شرایط اقتصادی ایجاد نمی‌شد، معاملات در خارج از کشور انجام می‌شد اما با آزاد شدن واردات ارز به کشور اقتصاد با منفعت روبرو می‌شود.

دلارها از بالشت به بانک‌ها برود

وی اظهار داشت: برخی نمایندگان به دنبال تصویب طرحی هستند تا دلارها از بالشت و صندوق خانه‌ها خارج و در بانک‌ها سپرده‌گذاری شود.

یوسفیان ملا تاکید کرد: آزادسازی واردات ارز به کشور باعث می‌شود خرید و فروش دیگر پشت پرده انجام نشود، در این بین اعتقاد دارم که باید با خارج کردن دلار از کشور برخورد شود و در این زمینه سخت‌گیری‌های لازم صورت گیرد.

این نماینده مجلس گفت: بسیاری از کشور افغانستان واردات ارز به کشور را انجام می‌دهند و این کار هیچ ایرادی ندارد. هر چه دلار به کشور وارد شود در بازز تاثیر مستقیم دارد چرا که می‌توان پاسخگوی تقاضاها بود.

وی بیان داشت: از آنجایی که واردات ارز به تازگی انجام می‌شود آمار دقیقی از این کار وجود ندارد، با این حال باید اذعان کرد که دستور معاون اول رییس‌جمهور برای دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی مناسب بود و اگر از همه راهکارهای ارائه شده اجرایی می‌شد، امروز با مشکلات ارزی مواجه نمی شدیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار داشت: اگر چنین دستوری صادر نمی‌شد بلاتکلیفی در بازار ارز وضع را بدتر می‌کرد، امروز لازم است برای واردات ارز غیرنفتی افراد را تشویق کرد چون این کار به نفع اقتصاد کشور است.

 

منبع: خانه ملت

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند