تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

ورود رقبای جدید به بازار / واردات خودروی دست دوم آزاد شد؟

ورود رقبای جدید به بازار / واردات خودروی دست دوم آزاد شد؟

کمیسیون صنایع و معادن مجلس طرحی را تصویب کرده که بر اساس آن واردات خودرو به کشور آزاد می‌شود. اما بخش مهم این طرح این است که مجلس به واردات خودروی دست دوم خارجی هم چراغ سبز نشان داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس طرح کمیسیون صنایع و معادن مجلس هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند خودرو وارد کند مشروط به اینکه هیچ ارزی صرف واردات خودرو نشود.

بر این اساس واردات خودرو باید در قالب واردات «در ازای صادرات کالا» یا «واردات بدون انتقال ارز» باشد.

اما این همه مصوبه کمیسیون صنایع و معادن نیست. در بخش دیگری از این مصوبه به واردات خودروی دست دوم اشاره شده است. بر اساس این طرح واردات خودروهای کارکرده که سه سال کار کرده باشند مجاز است.

تاثیر واردات خودروی دست دوم بر بازار

واردات خودرو در ایران از سال ۹۷ ممنوع است. در غیاب رقبای خارجی و جهش قیمت ارز، قیمت خودرو در بازار داخل ایران جهش قابل توجهی داشته است. حالا برخی معتقدند واردات خودروهای دست دوم می‌تواند قیمت و انحصار محصولات داخلی را بشکند.

چراکه در نبود خودروی با کیفیت داخلی، مشتریان خودروی خارجی کارکرده را به خودروی داخلی بی‌کیفیت ترجیح می‌دهند و این مساله می‌تواند قیمت برخی خودروهای داخلی را متعادل کند.

اما مساله این است که واردات خودروی دست دوم به ایران مساله جدیدی نیست و مدت‌هاست به ‌عنوان یک راهکار برای کاهش قیمت خودروهای داخلی عنوان می‌شود.

تلاش چندباره برای واردات خودروی کارکرده

سال ۹۷ محمدرضا شریعتمداری، وزیر وقت صمت واردات خودرو به کشور را ممنوع کرد. چون به گفته او منابع ارزی ایران محدود بود و نباید صرف واردات خودرو و دیگر کالاهای لوکس می‌شد.

سال ۹۹ زمانی که علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت شد، از آن از اعضای کمیته خودرو خواست راهکارهایی برای ساماندهی بازار خودرو بدهند.

برخی معتقد بودند رزم‌حسینی موافق آزادسازی واردات خودرو به کشور است. اما برخی دیگر می‌گفتند موانع واردات خودرو به کشور زیاد است و احتمالا تلاش او صرف آزادسازی واردات خودروهای کارکرده می‌شود.

البته همان زمان دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفته بود: واردات خودروهای دست دوم به کشور جدی نیست و این خبر یک مزاح است. چراکه باید برای واردات خودروهای دست دوم استانداردهایی رعایت شود اما خودروی دست دوم استاندارد وجود ندارد.

سال ۹۹ هم در مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰، مجوز واردات خودروهای کارکرده در مناطق آزاد صادر شده بود. اما گویا هنگام بررسی لایحه بودجه، واردات خودروی کارکرده به مناطق آزاد با مخالفت مجلسی مواجه و از دستور کار خارج شد. به خصوص که برخی رسانه‌ها اعلام کردند بر اساس قوانین بالادستی واردات خودروی مستعمل به کشور ممنوع است.

اما اکنون کمیسیون صنایع مجلس مجوز واردات خودروهای دست دوم به بازار ایران را صادر کرده است. طرحی که اگر قانونی شود، احتمالا تاثیر زیادی بر قیمت برخی از خودروهای داخلی می‌گذارد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند