دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز پاسخ داد:

واردات خودرو در سال ۱۴۰۰ آزاد است؟

واردات خودرو در سال ۱۴۰۰ آزاد است؟

اگچه برخی اظهارات درباره واردات خودروی خارجی در سال ۱۴۰۰ شنیده می‌شود اما دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید تا زمانی که انتقال پول از سوی شبکه بانکی ممکن نباشد، احتمال واردات خودرو وجود ندارد و هر اظهارنظری در این باره یک اقدام تبلیغاتی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در نهایت واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی را تصویب کرد. این در حالی است که دنیای اقتصاد نوشته است که «دولت با وجود کسب درآمد از این محل، چندان موافق این تصمیم نیست». آیا امکان واردات خودرو در سال ۱۴۰۰ وجود دارد؟

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، واردات خودروهای خارجی به سه عامل ارتباط دارد، اول برداشته شدن تحریم‌ها، دوم رونق صادرات کالاهای نفتی و غیرنفتی برای تامین بودجه کشور و سوم برقراری روابط بین بانکی کشورها.

مهدی دادفر معتقد است: تا زمانی که انتقال پول از سوی شبکه بانکی ممکن نباشد احتمال واردات خودرو وجود ندارد. همچنین هرگونه اظهارنظر مبنی بر احتمال واردات خودرو در سال ۱۴۰۰ یک اقدام تبلیغاتی است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو به تجارت‌‎نیوز گفت: نگاه بانک مرکزی این است که در شرایط تحریمی چنانچه قرار باشد ارز به هر کالایی تخصیص داد شود بر ارزش ارز اثرگذار است و بنابراین اجازه لغو ممنوعیت واردات خودرو را نمی‌دهند و مقاومت می‌کنند.

او اظهار کرد: تنها مولفه برای از سرگیری واردات خودرو در شرایط تحریم این است که با استفاده از ارزهای بلوکه شده ایرانیان خارج از کشور واردات خودرو شکل بگیرد. در غیر اینصورت از هیچ نقطه‌ای امکان واردات خودرو به کشور وجود ندارد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند