تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

نمایش خودروهای وارداتی کیا در تهران/ کدام خودروها به نمایش درآمدند؟

قیمت خودرو + واردات کیا کوشا خودرو

خودروهای وارداتی کیا سرانجام پس از حدود شش سال ممنوعیت واردات، در تهران رؤیت شد و روز گذشته تعدادی از مدل‌های آن به نمایش درآمد.

به گزارش تجارت‌نیوز، اینجا جاده مخصوص کرج است. جایی که خودروسازان و مونتاژکاران چینی طی سال‌ها ممارست توانستند انحصار بازار خودروهای خارجی را در اختیار بگیرند. از حدود شش سال پیش که واردات خودرو به کشور ممنوع شد، بازار ایران تنها رنگ خودروهای تولید داخل و چینی را به خود دیده بود. اما حالا نخستین خودروهای وارداتی کیا از کره جنوبی به «جاده مخصوصی‌ها» رسید.

پس از سال‌ها، این اولین محموله خودروهای کره‌ای است که به کشور می‌آید. 22 دستگاه خودرو کیا که ماه پیش وارد مرزهای کشور شدند، دوشنبه شب، سوم بهمن 1401، به تهران رسیدند و در شو روم نمایندگی خود، یعنی کوشا خودرو به نمایش درآمدند.

کیا

خودروهای کیا پگاس، سلتوس، سونت و سراتو اتوماتیک از جمله خودروهایی بودند که با هدف حضور در شو روم مرکزی کوشا خودرو و معرفی به مشتریان ترخیص شدند و طی روزهای آتی به نمایش عمومی درمی‌آیند. هدف از ترخیص این چهار مدل آشنایی بیشتر متقاضیان خرید خودروهای وارداتی کیا در بورس کالا بود و به‌صورت هم‌زمان فرآیندهای اخذ مجوزهای استاندارد این خودروها نیز در حال پیگیری است.

باید اشاره کرد که سایر محصولات کیا، از جمله سراتو، اسپورتیج، K5، سید، ریو و پیکانتو که ثبت‌ سفارش شدند نیز در روزهای آینده در محل نمایندگی کوشا خودرو به نمایش گذاشته می‌شوند.

کیا

ورود محصولات کیا در 3 تیپ

در این شو روم چهار مدل از خودروهای کیا در رنگ‌های مختلف به نمایش درآمدند. اما نکته قابل توجه در این نمایشگاه، کیفیت این خودروها بود.

حال که واردات خودرو پس از سال‌ها آزاد شده، انتظار می‌رفت خودروهای خارجی با کیفیت بالا به بازار ایران عرضه شوند. اما همان‌طور که در آیین‌نامه واردات به آن اشاره شده، شرکت‌های واردکننده در انتخاب خودروها محدودیت قیمتی دارند. در نتیجه خودروهایی که وارد شدند یا نسخه لوآپشن یک محصول هستند یا محصولات اقتصادی یک برند به کشور آمده‌اند.

کیا

البته مسئولان حاضر در نمایندگی اعلام کردند که خودروهای وارداتی کیا قرار است در سه تیپ استاندارد، نیمه‌فول و فول‌آپشن به بازار عرضه شوند.

مسئولان کوشا خودرو در رابطه با اینکه در این دوره از واردات چه تعداد خودرو وارد می‌کنند؟ اعلام کردند که در این دوره برنامه واردات 2140 دستگاه خودرو را دارند که البته ممکن است تا پایان سال بین 500 تا 1000 دستگاه آن وارد کشور شود. به نظر می‌رسد وعده تسریع در روند واردات خودرو در سال آینده محقق شود. چراکه هنوز خودرویی از طرف سایر شرکت‌های واردکننده به مرزهای کشور نرسیده است.

کیا

محصولات کیا با چه قیمتی عرضه می‌شوند؟

خودروهای وارداتی هنوز کشف قیمت نشده‌اند. شرکت کوشا خودرو اعلام کرد که هنوز سازوکار قیمت‌ پایه این خودرو در بورس کالا مشخص نشده است. اما زمزمه‌هایی مبنی بر تعیین قیمت پایه 700 میلیون الی 800 میلیون تومانی این خودروها به گوش می‌رسد که البته هنوز به تایید شرکت کوشا خودرو نرسیده است. البته باید اشاره کرد که این قیمت تنها برای قیمت پایه است و قطعا قیمت تمام‌شده این خودروها در بورس کالا به احتمال فراوان بالاتر خواهد بود.

باید خاطرنشان کرد که با توجه به تیراژ بسیار پایین واردات خودرو، نحوه غیرمعقول عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا و در نهایت وضعیت نابسامان قیمت دلار چشم‌انداز مناسبی برای قیمت این خودروها قابل تصور نخواهد بود و با توجه به سازوکار وزارت صمت برای عرضه این خودروها، قیمت نهایی هیچ عنوان اقتصادی نخواهد شد.

آن‌گونه که کارشناسان عقیده دارند، قیمت این خودروها از یک میلیارد و 500 میلیون تا سه میلیارد تومان نیز می‌رسد. اما باید به یاد داشت که این خودروها در سه تیپ عرضه خواهند شد و به نظر می‌سد تنها نسخه استاندارد آن‌ها با چنین قیمتی به فروش می‌رسند و ممکن است نسخه‌های فول آپشن حتی با قیمت بالاتری عرضه شوند.

برای مطالعه بیشتر، خبر کدام محصولات هیوندای به بازار می‌آیند؟ را در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند