ایران بروکر

صدور اجازه واردات واکسن «فایزر و مدرنا» / اسپوتنیک ایرانی و برکت به کجا رسید؟

تجارت نیوز

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ما مطابق فرمایشات مقام معظم رهبری درباره واردات واکسن حرکت می‌کنیم، گفت: اجازه واردات فایزر و مدرنا را از منابع مجاز آنها داده‌ایم و می‌دهیم و نام یک واکسن، باعث ممنوعیت و محدودیت ورود آن نمی‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدرضا شانه‌ساز در پاسخ به سؤالی درباره واردات واکسن فایزر گفت: خرید و فروش واکسن در دنیا بین دولت‌ها صورت می‌گیرد حتی فایزر اعلام کرد که ما فقط به دولت‌ها فایزر را تحویل دادیم و هیچ بخش خصوصی در خرید و فروش دخیل نیست.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ما مطابق فرمایشات مقام معظم رهبری درباره واردات واکسن حرکت می‌کنیم، گفت: ما اجازه واردات فایزر و مدرنا را از منابع مجاز آن‌ها داده‌ایم و خواهیم داد و نام یک واکسن باعث ممنوعیت و محدودیت نمی‌شود بلکه منبع آن باید مورد اعتماد باشد.

شانه‌ساز درباره شرکت‌های بازرسی بین‌المللی نیز تصریح کرد: شرکت‌های بازرسی بین المللی که اعتبار بین‌المللی دارند و برای کشورهای مختلف مورد وثوق هستند در کشورهای مختلف تولیدکننده واکسن حضور دارند و نیاز به این نیست که از هر کشور نماینده‌ای برای بازدید از کارخانه برود. گزارش بازرسی برای ما مورد وثوق است. اگر شرکتی تأییدیه بین‌المللی داشته باشد از نظر ما مشکلی برای واردات ندارد؛ بحث ما این است که باید مراقب باشیم که واکسن‌های فیک وارد کشور نشوند. در حالی که سازمان جهانی بهداشت از وجود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دز واکسن فیک خبر داده است، ما باید مراقبت‌های خود را داشته باشیم و نمی‌شود و سهل و ساده با این موضوع برخورد کرد.

وزارت بهداشت در واردات واکسن کارشکنی کرد

شانه‌ساز درباره ادعای اتاق بازرگانی مبنی بر کارشکنی وزارت بهداشت در مسیر واردات واکسن کرونا تصریح کرد: علیرغم فضاسازی رسانه‌ای شد که عمدتاً از سوی تعدادی از تجار نیز بود، ما ۴۷ معرفی‌نامه به شرکت‌های مختلف بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا دادیم و از زمانی که در فرودین ماه ستاد کرونا مصوب کرد که بخش خصوصی می‌تواند واکسن وارد کند، این معرفی‌نامه‌ها توسط سازمان غذا و دارو صادر شده است و ما هیچ محدودیتی نداشتیم البته واکسن فرآورده حساسی است زیرا واکسن را به فرد سالم تزریق می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما ۵ معرفی نامه به شرکت هایی که ازطرف اتاق بازرگانی تهران معرفی شده بودند دادیم و نمی‌دانیم وقتی دولت عوض شده چرا بحث را تازه می‌کنند.

شانه‌ساز گفت: در فاز اول بخش خصوصی ۳۱۴ هزار دز واکسن کرونا وارد کرد و در فاز بعدی نیز اخیراً تعدادی واکسن وارد کرده که آن را تحویل هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت و سپس معاونت بهداشتی داد که با احتساب این میزان واکسن وارد شده توسط بخش خصوصی، مجموع واکسن‌های وارد شده توسط بخش خصوصی به یک میلیون دز رسید. ما حتی قبل از اینکه ستاد ملی کرونا مصوبه واردات توسط بخش خصوصی را صادر کند از واردات واکسن توسط این بخش استقبال کرده بودیم. یکی از شرکت‌های خصوصی با هند وارد مذاکره شد و پول ۵۰۰ هزار دز آن پرداخت شد اما فقط ۱۲۵ هزار دز آن را توانست وارد کند و مابقی را دادستانی هند بلوکه کرد و ما بقیه واکسن‌ها را از طرف هندی طلب داریم.

اسپوتنیک ایرانی و برکت به کجا رسید؟

شانه‌ساز درباره تولید مشترک واکسن اسپوتنیک بین ایران و روسیه گفت: مراحل انتقال بانک سلولی و دانش فنی از روسیه انجام شده و نمونه‌های تولیدی به شرکت روسی ارسال شده تا تاییدیه اخذ شود. نتایج خوب بوده و ما منتظریم که این واکسن را نیز در کشور تولید کنیم.

وی درباره اظهارات ضد و نقیض درباره واکسن برکت نیز گفت: هیچ موضوع ضد و نقیضی وجود ندارد. کسانی که در صنعت کار کرده‌اند، می‌دانند که وقتی خط تولید فرآورده جدیدی قرار است راه بیفتد، هماهنگ شدن همه ابعاد تولید خصوصا برای فرآورده حساس و های‌تکی مانند واکسن زمان‌بر است.

این مقام مسئول افزود: دوستان برنامه‌ریزی داشتند، زیرساخت هایی ایجاد شده و نیاز به هماهنگی میان اجزای مختلف است. ما با برکت اختلاف نظری نداریم. واکسنی که تولید و تحویل می‌شود، دو هفته زمان می‌برد تا ارزیابی‌اش در آزمایشگاه‌های مرجع غذا و دارو نهایی شود. به عنوان مثال برکت اعلام می‌کند که تاکنون ۵ میلیون تحویل داده‌ام، سازمان غذا و دارو میزانی را که ارزیابی کرده اعلام می‌کند و اجازه مصرف همان میزان را می‌دهد.

شانه‌ساز گفت: معاونت بهداشتی هم می‌گوید من از این میزانی که به دستم رسیده، میزانی را تزریق کردم و مابقی در انبار دانشگاه‌های علوم پزشکی است. ممکن است افرادی که از بیرون این اعداد را می‌شنوید، تصور کنید که اعداد باهم تناقض دارد، اما تناقض نیست بلکه زنجیره‌ای که در زمینه تولید، تایید و مصرف واکسن وجود دارد، اعداد مختلفی دارد. جالب و نگران‌کننده اینجاست که کسانی این مباحث را مطرح می‌کنند که می‌دانند داستان چیست و دانسته می‌خواهند افکار عمومی را مشوش کنند که امیدوارم با این توضیحات نگرانی مردم برطرف شود.

به گفته وی پس از تولید واکسن‌ها، باید هر «بچ» حدود ۱۴ روز باقی بمانند تا تست‌های مورد نیاز برای آنها انجام شود.

ماجرای رسوب دارو در گمرک

شانه‌ساز درباره اخباری مبنی بر رسوب دارو و مواد اولیه در گمرگ، گفت: بحثی که در زمینه گمرکات طی این چند روز اخیر مطرح شد و به نوعی در ادامه تحرکاتی است که علیه وزارت بهداشت راه افتاده بود، عمدتاً در جهت واردات کالاهای مشابه تولید داخلی است. ما از روز جمعه شب و بامداد شنبه دو بار از انبارها به اتفاق همکارانمان بازدید داشتیم. آنچه در انبارها مشاهده شد، جدای از اینکه بسیاری از اقلام ارتباطی به ما نداشت و بذر یا مواد خوارکی مانند خیارشور و کشک و … بخش عمده‌ای هم داروها و واکسن‌های دامی بود، یک بخشی هم دارو بود.

وی افزود: آنچه که دیده شد، هیچ یک از اقلام مرتبط با کرونا نبود. حتی ما در همان جا دیدیم که یک محموله‌ای برای مواد اولیه فاویپیراویر چند ساعت قبلش رسیده بود و فردا صبحش که ما مجدداً برای بازدید رفتیم، ترخیص شده بود. محموله‌ای هم شامل تعداد زیادی رمدسیویر بود که بدون مجوز سازمان غذا و دارو و از یک منبع تایید نشده، بود و نیاز به بررسی دارد. به هر حال دارو است و ما درگیر جنگ‌های بیولوژیک در دنیا هستیم و باید مراقب باشیم که هر دارویی وارد کشور نشود.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار کرونا را در صفحه ویروس کرونا در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات