تازه‌ترین اطلاعیه بانک مرکزی:

پرداخت وام ازدواج 30 میلیونی در سال 98 / یارانه جایگزین ضامن می‌شود

پرداخت وام ازدواج 30 میلیونی در سال 98 / یارانه جایگزین ضامن می‌شود

تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هريک از زوج‌ها در سال 1398 سيصد ميليون (300.000.000) ريال با دوره بازپرداخت پنج‌ساله با اخذ يک ضامن معتبر و سفته است. بانک مرکزی می‌تواند يارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمين در اين زمينه بپذيرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی بند (الف) تبصره (۱)۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ درباره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را برای اجرا ابلاغ کرد. در این بخشنامه آمده است، بر اساس بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور شرایط وام ۳۰ میلیونی ازدواج به شرح زیر است:

«به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آن‌ها بعد از ۰۱/‏۰۱/‏۱۳۹۶‬ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند.

تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸، ۳۰۰ میلیون (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. بانک مرکزی می‌تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد.» با توجه به تبصره مورد اشاره موارد زیر لازم است توسط شبکه بانکی مدنظر قرار گیرد:

۱- پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در اولویت نخست پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه قرار دارد.

۲- تمامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی ملزم به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از محل مجموع سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و جاری بوده و مبلغ تسهیلات مذکور برای هر یک از زوجین به میزان ۳۰۰ میلیون ریال با دوره باز پرداخت پنج ساله (۶۰ ماهه) و نرخ کارمزد ۴ درصد است.

۳- با عنایت به مفاد ماده ۵۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، افراد مندرج در قانون مذکور، مشمول اخذ قرض‌الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی (مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال و با رعایت سایر شرایط و ضوابط اعطای تسهیلات مذکور) هستند.

۴- رعایت سایر شرایط و ضوابط مندرج در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج جهت دریافت تسهیلات مذکور الزامی است و سهمیه در نظر گرفته شده جهت آن بانک متعاقبا اعلام خواهد شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند