وام ساخت در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شد

وام ساخت در بافت فرسوده ۱۱۰ میلیون تومان شد
با افزایش 70 میلیون تومانی وام ساخت مسکن در بافت فرسوده، مبلغ وام در کلانشهرها و شهرهای دیگر، 110 میلیون تومان شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در طرح ملی بازآفرینی شهری تسهیلات ساخت و تولید مسکن در بافت فرسوده در کلانشهرها ۵۰ میلیون تومان و در شهرهای دیگر ۴۰ میلیون تومان با نرخ سود ۹ درصد به تصویب رسیده بود اما با درخواست سیاست‌گذاران و متولیان این طرح ملی و با تصویب بانک مسکن وام ساخت در بافت فرسوده تا سقف ۷۰ میلیون تومان افزایش یافت.

هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این خبر افزود: ارزش تسهیلات ساخت مسکن به نسبت هزینه تمام‌شده کاهش یافته است، بنابراین افزایش میزان وام ساخت در دستور کار ما قرار گرفت و با افزایش ۷۰ میلیون تومانی وام ساخت مبلغ وام در کلانشهرها و شهرهای دیگر ۱۱۰ میلیون تومان شد، یعنی سازندگان در تهران که قبلاً می‌توانستند ۵۰ میلیون وام برای ساخت هر واحد درخواست کنند، اکنون با اضافه شدن ۶۰ میلیون تومان، ۱۱۰ میلیون تومان وام برای ساخت هر واحد در بافت‌های فرسوده دریافت می‌کنند.

سازندگان در شهرهای دیگر نیز پیش از این ۴۰ میلیون وام برای ساخت هر واحد می‌گرفتند، اکنون با اضافه شدن ۷۰ میلیون تومان به این تسهیلات، وام ساخت آنها نیز ۱۱۰ میلیون تومان شد. به گفته عشایری نرخ سود وام‌های ۵۰ و ۴۰ میلیونی ۹ درصد تعیین شده و نرخ سود تسهیلات اضافه شده (۶۰ میلیون کلانشهرها و ۷۰ میلیون شهرهای دیگر) با نرخ سود اعلامی بانک مرکزی یعنی ۱۸ درصد به سازندگان و انبوه‌سازان پرداخت می‌شود.

افزایش مبلغ وام ساخت آن‌طور که عشایری توضیح داد به سازندگان و انبوه‌سازان حرفه‌ای که از فناوری‌های نوین در ساخت‌وساز استفاده می‌کنند، تعلق می‌گیرد و مبلغ وام خود مالکان همانند سابق ۵۰ میلیون تومان در شهرهای بزرگ و ۴۰ میلیون تومان در شهرهای کوچک خواهد بود. عشایری گفت: افزایش مبلغ وام به تصویب بانک مسکن رسیده و با شروع پرداخت تسهیلات وام ساخت در طرح بازآفرینی شهری افزایش مبلغ نیز محاسبه می‌شود.

افزایش مبلغ وام ساخت و نوسازی محلات هدف در طرح بازآفرینی شهری را می‌توان حمایت دولت از توسعه‌گران، سازندگان و بخش خصوصی برای شتاب ساخت‌وساز و تولید مسکن تعبیر کرد که برنامه اصلی بخش مسکن است. هدف دولت در اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری نوسازی بافت‌های فرسوده و افزایش تولید مسکن به‌طور هم‌زمان است.

تسهیلات خرید برای خریداران مسکن در بافت‌های فرسوده

یکی دیگر از برنامه‌های حمایتی دولت برای نوسازی بافت‌های فرسوده، مشوق‌های تسهیلات خرید برای خریداران مسکن در بافت‌های هدف است. به این منظور تسهیلات خرید از طریق صندوق پس‌انداز یکم به خانه‌اولی‌ها برای خرید مسکن در بافت فرسوده ۶۰ میلیون تومان برای یک نفر و ۱۲۰ میلیون برای زوجین با نرخ سود ۶ درصد پرداخت می‌شود. با سازوکاری که سیاست‌گذاران برنامه بازآفرینی شهری در نظر گرفته‌اند، این وام نیز می‌تواند برای مشارکت در ساخت منتقل شود، بنابراین سازندگان علاوه بر وام ۱۱۰ میلیونی با استفاده از وام ۱۲۰ میلیونی خانه‌اولی‌ها در مجموع ۲۳۰ میلیون وام ساخت برای هر واحد می‌توانند دریافت کنند.

با توجه به حبابی شدن قیمت مسکن و کاهش توان مالی متقاضیان برای خرید، کارشناسان معتقدند در این شرایط افزایش تولید تقریبا بهترین راهکار برای از بین بردن حباب قیمتی و حذف سوداگران از بازار است. هر چقدر عرضه مسکن بیشتر باشد حباب قیمتی کمتر شده و در عوض خریداران واقعی وارد بازار مسکن می‌شوند. در واقع با افزایش تولید در شرایط رکود-تورمی تعادل را به بازار برمی گرداند و با متعادل شدن بازار عرضه و تقاضا سوداگری جایی در بازار مسکن ندارد. افزایش وام ساخت گام مهمی در جهت افزایش تولید است.

منبع: روزنامه ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند