اکسکوینو

وام مسکن روستایی ۲۰۰ میلیونی چه زمان پرداخت می‌شود؟

وام

پرداخت مابه‌التفاوت نرخ تسهیلات وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی روز گذشته به بانک‌ها ابلاغ شده است. اما هنوز زمان دقیق پرداخت این وام مشخص نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، ابتدای مرداد ماه بود که رئیس بنیاد مسکن اعلام کرد متقاضیان دریافت وام مسکن روستایی ۲۰۰ میلیون تومانی می‌توانند از هشتم مرداد ماه به دفاتر بنیاد مسکن مراجعه کنند.

حالا بعد از گذشته حدود ۲۰ روز از آغاز ثبت‌نام، پرداخت مابه‌التفاوت نرخ تسهیلات به بانک‌ها ابلاغ شده است. اما به نظر می‌رسد تنها مشکل پرداخت این وام، پرداخت مابه‌التفاوت نرخ تسهیلات نبوده بلکه برای پرداخت این وام یک مشکل جدی و مهم وجود دارد؛ اینکه اعتبار پرداخت وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی وجود ندارد.

این خبر را مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است. او در توضیح این مطلب گفت: دولت باید یارانه مسکن را از طریق صندوق یارانه مسکن پرداخت می‌کرد، اما این صندوق خالی بود.

اما گویا برای امسال تلاش شده که اعتبار صندوق شارژ شود. برای مثال به گفته کاظمی سازمان برنامه و بودجه ۸۰۰ میلیارد در گذشته به صندوق ملی مسکن واریز کرده، به بانک مسکن هم اعلام شده که مبلغی را واریز کند. در شهریور ماه امسال هم ۴ همت واریز خواهد شد. وزارت راه نیز باید دارایی‌های خود را به فروش برساند و به صندوق واریز کند.

با این حساب به نظر نمی‌رسد که وام مسکن روستایی زودتر از شهریور یا حتی مهر ماه امسال پرداخت نمی‌شود چون تا آن زمان هنوز اعتبار لازم برای پرداخت این وام تامین نشده است.

شرایط و مشکلات پرداخت وام مسکن روستایی

از آبان ماه سال گذشته مساله پرداخت وام مسکن روستایی مطرح شد. تا پیش از آن وام مسکن روستایی تنها ۱۰۰ میلیون تومان بود اما قرار شد مبلغ آن به ۲۰۰ میلیون تومان برسد. سود این وام ۵ درصد با دوره تنفس دو ساله و دوره بازپرداخت ۲۰ ساله بود.

اما حالا با گذشت یک سال این وام هنوز تعیین تکلیف نشده و نه تنها پرداخت آن آغاز نشده، بلکه زمان پرداخت وام هم مشخص نیست.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند که با وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن، نمی‌توان در روستا هم خانه ساخت و یا خانه‌ای خرید.

متوسط هزینه تمام شده هر متر واحد مسکونی حدود ۷ تا ۱۰ میلیون تومان است. هزینه ساخت یک واحد ۷۰ تا ۸۰ متری بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان می‌شود و وام مسکن روستایی تنها بخش کوچکی از هزینه ساخت واحد مسکونی را پوشش می‌دهد. ضمن اینکه در حاشیه بسیاری از شهرها و حتی تهران می‌توان با ۷۰۰ میلیون تومان خانه خرید و بعید است کسی بین یک واحد مسکونی در روستا یا حاشیه شهر، پول خود را صرف خرید خانه در روستا کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند