سلسله گزارش‌های نقادانه تجارت‌نیوز از کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌ها

بانکی که ۲٫۴ هزار میلیارد به «ثامن» وام داد/ این بانک خودش ۲ هزار میلیارد بدهی دارد

اعطای سپرده 2.4 هزار میلیارد تومانی به شرکت تعاونی اعتباری ثامن با سررسید یک‌ساله، رشد 729 درصدی مطالبات از بانک‌ها و رسیدن این رقم به سه هزار میلیارد تومان، مطالبه سه هزار میلیارد تومانی از بانک مرکزی، رشد 420 درصدی بدهی به بانک‌ها و رسیدن این رقم به دو هزار میلیارد تومان تنها بخشی از کارنامه بانک انصار در سال 1396 است.
بانکی که ۲٫۴ هزار میلیارد به «ثامن» وام داد/ این بانک خودش ۲ هزار میلیارد بدهی دارد

تجارت‌نیوز در سلسله گزارش‌هایی با عنوان «کارنامه» با نگاهی نقادانه به بررسی کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌های مختلف می‌پردازد. کارنامه سال ۱۳۹۶ بانک انصار حاوی نکات قابل توجهی است.

بانک انصار در آبان ماه سال ۱۳۸۹ در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری به ثبت رسید و شخصیت حقوقی آن شکل گرفت و به‌ عنوان یازدهمین بانک خصوصی کشور فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس گزارش‌های منتشره از سوی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال)، بانک انصار طبق گزارش عملکرد واقعی منتهی به پایان سال ۱۳۹۶ معادل یک هزار میلیارد تومان سرمایه را به ثبت رسانده است.

طبق صورت‌های مالی منتشره، بانک انصار در پایان سال ۱۳۹۶ دارای ۳۵٫۹ هزار میلیارد تومان دارایی بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ با ۳۴ درصد رشد مواجه بوده است.
بازده دارایی‌ها در بخش سود تسهیلات اعطایی نشان داده‌ می‌شود که برای بانک انصار در پایان سال ۱۳۹۶ با افزایش ۱۵ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۵ به ۳٫۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

از ۳۵٫۹ هزار میلیارد تومان دارایی بانک انصار تا پایان سال ۱۳۹۶، ۵۴٫۸ درصد از آن به صورت وام‌ و مطالبات در دست اشخاص غیردولتی بوده است.
همچنین بانک انصار در سال ۱۳۹۶ بیش از سه هزار میلیارد تومان از بانک‌ها و موسسات اعتباری مطالبه داشته که این میزان در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۷۲۹ درصد رشد داشته است.

از ۳٫۴ هزار میلیارد تومان مطالبه بانک انصار از بانک‌های دیگر ۲٫۴ هزار میلیارد تومان آن مربوط به اعطای سپرده و خطوط اعتباری به شرکت تعاونی اعتباری ثامن از محل بازار بین بانکی با سررسید یکساله در چارچوب توافقات صورت گرفته، جهت ساماندهی آن شرکت تعاونی است.

بانک انصار در سال ۱۳۹۶ بیش از سه هزار میلیارد تومان از بانک‌ها و موسسات اعتباری مطالبه داشته که این میزان در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۷۲۹ درصد رشد داشته است.

بانک انصار هیچ مطالبه‌ای از دولت نداشته و همچنین به بخش‌های دولتی (به غیر از بانک‌ها) هیچ نوع تسهیلاتی پرداخت نکرده است.

همچنین این بانک تا پایان سال ۱۳۹۶ در قسمت دارایی‌های خود ۴۷۸ میلیارد تومان در بخش بازار سهام و سایر اوراق بهادار سرمایه‌گذاری داشته که نسبت به سال ۱۳۹۵ به میزان ۱۶ درصد آن را کاهش داده است.

بانک انصار در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به طور مستقیم هیچ سرمایه‌گذاری در بخش املاک نداشته اما در جریان پروژه‌های بلندمدت خود در پروژه ساختمانی شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان اطلس شامل پروژه‌های اطلس پلازا سرمایه‌گذاری داشته است.

از پروژه‌های تکمیل شده و به فروش رفته بانک انصار در سال‌های گذشته می‌توان به برج اطلس کرمان (به ارزش ۱۴ میلیارد تومان)، ملک سحر تبریز (به ارزش ۷۰۰ میلیون تومان) و زمین‌های رشیدیه تبریز-باغمیشه (به ارزش ۱۰۱ میلیارد تومان) اشاره کرد.

بانک انصار ۲٫۴ هزار میلیارد تومان سپرده به شرکت تعاونی اعتباری ثامن از محل بازار بین بانکی با سررسید یکساله در چارچوب توافقات صورت گرفته، در جهت ساماندهی آن شرکت تعاونی پرداخت کرده است.

موجودی نقد بانک انصار در سال گذشته روند رو به رشدی داشته، به طوری که موجودی نقد این بانک در دوره مذکور ۶۸۷ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۳۴ درصد افزایش داشته است.

در بخش سود و زیان، درآمد مشاع بانک (درآمد به پشتوانه سپرده‌های مردم) در پایان سال گذشته به چهار هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد هفت درصدی مواجه بوده است. از این میزان سود به دست آمده حدود ۸۴ درصد آن به سپرده‌گذاران پرداخت شده و ۱۶ درصد آن سهم بانک بوده است.

قسمتی از درآمد مشاع که مربوط به سود به دست آمده و دریافت جریمه‌های دیرکرد از دریافت کنندگان تسهیلات بانکی است در سال ۱۳۹۶ با ۱۵ درصد رشد به ۳٫۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بانک انصار هیچ بدهی به بانک مرکزی ندارد بلکه بیش از سه هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی طلبکار است.

سود حاصل از سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری‌های بانک انصار در سال ۱۳۹۶ حدود ۴۶۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ کاهش ۳۰ درصدی داشته است.

در مجموع کل درآمدهایی که در سال ۱۳۹۶ مختص به بانک انصار بوده به ۱٫۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۱۳ درصد رشد داشته است.

صورت مالی بانک انصار نشان می‌دهد این بانک در پایان سال گذشته معادل ۹۵ درصد دارایی خود یعنی ۳۴ هزار میلیارد تومان بدهی داشته است.

رشد سپرده‌های بانکی

بانک انصار در دوره مذکور به بانک‌ها و موسسات اعتباری بیش از دو هزار میلیارد تومان بدهی داشته که نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۴۲۰ درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که بانک انصار هیچ بدهی به بانک مرکزی ندارد بلکه بیش از سه هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی طلبکار است.

بیشترین سهم از بدهی‌های بانک انصار مربوط به سپرده‌های بلندمدتی است که افراد حقیقی و حقوقی درقالب سرمایه‌گذاری در اختیار این بانک قرار داده‌اند.

در سال ۱۳۹۶ میزان سپرده‌گذاری در بانک انصار ۲۱٫۴ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ با افرایش روبرو بوده است.

سپرده‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت بانک انصار در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ حدود چهار هزار میلیارد تومان معادل ۲۲ درصد افزایش داشته است.

همچنین ۲۵٫۸ درصد از بدهی‌های بانک انصار معادل ۸٫۸ هزار میلیارد تومان متعلق به سپرده‌های دیداری و پس‌اندازی افراد بوده که در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد چشمگیری همراه بوده است.

سپرده‌های دیداری و پس‌اندازی این بانک در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ حدود ۲٫۶ هزار میلیارد تومان رشد داشته است.

با افزایش سپرده‌های بانکی در سال ۱۳۹۶ روند اعطای تسهیلات طی دوره مذکور نیز افزایش داشته و مانده تسهیلات بانک در پایان سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ با رشد ۱۲ درصدی همراه بوده است.

سود خالص بانک انصار در سال ۱۳۹۶ معادل ۲۸۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ هفت درصد رشد داشته است.

به میزان مطالباتی که احتمال وصول آن تشخیص داده نشود ذخیره مطالبات مشکوک‌الوصول در نظر گرفته می‌شود که در بانک انصار در پایان سال گذشته بیش از ۳۴۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که در مقایسه با سال ۱۳۹۵ معادل ۳۷ درصد رشد داشته است.

از متغییر هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول به عنوان نقطه ابهام بانک‌ها نام برده می‌شود زیرا بانک‌ها باید براساس میزان تعهد مشتریان در بازپرداخت وام‌ها ذخیره در نظر بگیرند. به گفته کارشناسان بانکی، برخی بانک‌ها برای اینکه سود بالاتری را اعلام کنند این میزان ذخیره را در نظر نمی‌گیرند و با نرخ سود بالاتر قرارداد مشتریان را تمدید و بحران را به آینده منتقل می‌کنند.

در بخش سرمایه و حقوق صاحبان سهام، بانک انصار تا پایان سال ۱۳۹۶ دارای یک هزار میلیارد تومان سرمایه بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۲۵ درصد رشد کرده است.

سود خالص بانک انصار در سال ۱۳۹۶ با توجه به درآمد ۱٫۵ هزار میلیارد تومانی و هزینه ۱٫۲ هزار میلیارد تومانی معادل ۲۸۴ میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ هفت درصد رشد داشته است.

این بانک با نماد معاملاتی «وانصار » با سرمایه‌ای به حجم یک هزار میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار در حال فعالیت است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز