وام ۹۰ میلیونی خبرنگاران/ بانک‌ها شانه خالی کردند؟

پرداخت وام خبرنگاران با مبلغ ۱٫۵ تا ۹۰ میلیونی در دستور کار قرار گرفت. اما تا به امروز این وام در هیچ بانکی پرداخت نمی‌شود

به گزارش تجارت‌نیوز، وام ۹۰ میلیونی خبرنگاران تا به امروز پرداخت نشده است.

به نقل از ایسنا، وام ۹۰ میلیون تومانی تا ۱٫۵ میلیارد تومان با بهره صفر درصد برای خبرنگاران و هنرمندان از طرف صندوق اعتباری هنر در دسترس است و می تواند مانند گذشته پرداخت شود. اما نمی شود.

شاید از دیدن این گزاره تعجب کنید، اما واقعیت داشته است و هم اکنون نیز می تواند واقعیت داشته باشد، البته اگر با تغییر نگاه نسبت به بانک و وام دهی به ماجرا نگاه کنیم، و نه آن چیزی که هم اکنون در نظام بانکی کشور وجود دارد که یک عده اقدام به تاسیس بانک می کنند تا با استفاده از سپرده های مردم به خود وام دهند.

در سال ۱۳۸۸ صندوق اعتباری هنر به نویسندگان، خبرنگاران و هنرمندان وام ۳ میلیون تومانی تا ۵۰ میلیون تومانی با بهره صفر درصد پرداخت می کرد که دوره بازپرداخت آن ۳۶ ماهه بود. یعنی از ۳ هزار دلار تا ۵۰ هزار دلار و یا معادل روز ۹۰ میلیون تومان تا ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان! این مبلغ هم اکنون به اعداد طنزآمیزی تبدیل شده است که فقط ظاهر وام را حفظ کرده است و کمکی به معیشت جامعه هدف نمی کند.

انواع تسهیلات خبرنگاران

صندوق اعتباری هنر در ادامه ارایه تسهیلات و خدمات خود به اصحاب هنر، فرهنگ و رسانه، اقدام به ارایه سه نوع تسهیلات بانکی با مبالغ ۸ و ۳۰ میلیون تومان کرده است.

یعنی ارزش واقعی وام کنونی ۲۶۷ دلار و ۱۰۰۰ دلار است! که نشان می دهد سقف فعلی وام به اندازه یک سوم کف وام در سال ۱۳۸۸ می باشد و به روشنی نشان می دهد که در نظام بانکی کشور چه خبر است.

در همه کشورهای دنیا به دلیل اینکه بانک ها باید ریسک وام های خود را قبول کنند، به اشخاص با شغل های باثبات و درآمد کافی وام های مختلف می دهند، اما در بانکداری ایران به دلیل اینکه ریسک را با چاپ پول به بانک مرکزی و کل اقتصاد می فروشند، نیازمند چنین کاری نیستند و به همین دلیل متقاضیان وام خرد را از در بانک ها راه نمی دهند و منابع را صرف وام دادن به شرکت های زیرمجموعه و اشخاص قدرتمند سیاسی می کنند که در نهایت بازگشت داده نمی شود و برای جبران، از بانک مرکزی منابع جدید دریافت می کنند که اثر آن بر اقتصاد و معیشت مردم به صورت تورم بالا و ممتد خود را نشان می دهد.

اخبار مرتبط با وام را در اینجا بخوانید

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند