واکنش گمرک به واردات شتر و دوغ

واکنش گمرک به واردات شتر و دوغ

گمرک ایران اعلام کرد: مجوزی برای واردات دوغ در سال جاری صادر نشده و واردات شتر صرفا برای مصارف گوشتی بود.

بر اساس ردیف‌های جداول تعرفه‌ای کتاب مقررات صادرات و واردات، ماست و فرآورده‌های حاصل از آن در ردیف تعرفه‌ای ۰۴۰۳۱۰ طبقه‌بندی شده و دوغ هم در این ردیف تعرفه‌ای طبقه‌بندی می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس اعلام گمرک، آنچه که در برخی رسانه‌ها با عنوان آمار واردات دوغ با استناد به سایت گمرک استخراج و منتشر شده مربوط به ردیف تعرفه‌ای ۰۴۰۳۹۰۹۰ است که دوغ اساسا در این ردیف تعرفه‌ای طبقه‌بندی نمی‌شود.

همچنین بررسی جزئیات مجوزهای صادره از طریق سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی نیز نشان می‌‌دهد که هیچ گونه مجوزی از سوی ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت و سازمان غذا و دارو مبنی بر اجازه واردات دوغ به کشور صادر نشده است.

بر اساس این گزارش، در ابتدای توضیحات جداول آماری شرح کامل تعرفه چهار رقمی  تمامی ردیف‌های فرعی عنوان می‌شود اما ادعای شمولیت دوغ در ردیف فرعی ۰۴۰۳۹۰۹۰ کاملا ادعای غلطی است.

روشن و واضح است که دوغ مشمول ردیف تعرفه ای فوق الذکر نمی‌شود و در ردیف تعرفه‌ای ۰۴۰۳۱۰ طبقه بندی می‌شود.

از سویی دیگر، گمرک ایران در خصوص واردات شتر به کشور نیز توضیح داد و اعلام کرد: بر اساس اطلاعات موجود در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی مجوز واردات شتر از طریق بازارچه های مرزی کوهک سراوان، میلک، ماهیرود و میرجاوه از سوی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی صادر گردیده است.

اخذ مجوزها

این اقدام بر اساس قانون ساماندهی واردات از طریق بازارچه های مرزی صورت گرفته تا با هدایت واردات بازارچه‌ای از وضعیت غیر رسمی و قاچاق به شکل رسمی در حین ورود کالاها از جمله دام تمامی مجوزهای مرتبط اخذ گردد.

اهمیت موضوع واردات رسمی دام از طریق بازارچه‌های مرزی زمانی دوچندان می‌شود که پیش از این دام زنده به شکل قاچاق و بدون اخذ مجوز ثبت سازمان صنعت، معدن و تجارت و دامپزشکی از این بازارچه ها وارد کشور می شد و سلامت جامعه را تهدید می‌کرد.

همچنین شتر در ردیف تعرفه‌ای۰۱۰۶۱۳۰۰ کتاب تعرفه‌ای مقررات صادرات و واردات طبقه بندی می‌شود.

بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در ۸ ماهه سال جاری ۳۰۰۰ نفر شتر به ارزش ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار وارد کشور شده که از این تعداد ۹۳ درصد از تولیدات کشور پاکستان و ۷ درصد از کشور افغانستان صورت گرفته است.

مجوز واردات شتر صرفا برای مصارف گوشتی

بر اساس اعلام سازمان دامپزشکی و مجوزهای صادر شده که در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی ثبت شده، مجوز واردات شتر صرفا برای مصارف گوشتی صادر شده است.

گمرک ایران تاکید کرد: بر اساس قانون احترام به حقوق شهروندی و دسترسی آزاد به اطلاعات به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی تمامی اطلاعات واردات و صادرات کالاها به تفکیک هر ردیف تعرفه‌ای در سایت گمرک ایران قرار داده می شود که مطابق با طبقه‌بندی بین‌المللی کالایی هر ردیف تعرفه ای شامل چند قلم کالا است.

اما در خیلی از مواقع مشاهده می‌شود برخی رسانه‌ها صرفا در آمارها  یک کالا را از میان چندین کالا با برداشت‌های سلیقه‌ای استخراج و منتشر می‌کنند که انتشار اخبار به این شکل و کاملا آگاهانه بر خلاف اخلاق رسانه‌ای است.

منبع: ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند