ورود زمین به بورس، مسکن را گران می‌کند

ورود زمین به بورس، مسکن را گران می‌کند

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ورود زمین و ملک در بورس را باعث افزایش قیمت مسکن دانست و گفت که دولت به جای عرضه زمین‌های دولتی در بورس آن را در اختیار انبوه‌سازان قرار دهد تا شاهد کاهش قیمت مسکن باشیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدرضا رضایی کوچی با اشاره به طرح دولت برای عرضه مسکن در بورس گفت: عرضه مسکن در بورس کار اشتباهی است. چون در حال حاضر بورس وضعیت عادی ندارد و هر چیزی که وارد بورس می‌شود به دلیل نقدینگی بالا در کشور به قیمت غیرواقعی خرید و فروش می‌شود.

وی افزود: همان‌طور که به وزیر اقتصاد هم گفتم ورود زمین و ملک در بورس باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود. عمده علت گرانی مسکن بخاطر گران بودن قیمت زمین در کشور است. پس دولت به جای عرضه زمین‌های دولتی در بورس آن را در اختیار انبوه‌سازان و مردم قرار دهد تا در نهایت قیمت تمام شده مسکن پایین آید.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید مجدد بر اینکه «با ورود زمین به بورس قیمت مسکن افزایش پیدا می‌کند»، افزود: دولت می‌خواهد زمین‌های دولتی را در بورس عرضه کند. درصورتی‌که باید این زمین‌ها را به انبوه‌سازان داده تا مسکن ارزان تولید کنند. نه اینکه با عرضه آن در بورس عملا در راستای افزایش قیمت مسکن گام بردارند. این کار با سیاست تولید مسکن در تضاد است. ما در مجلس در طرح دو فوریتی به دنبال عرضه زمین‌های دولتی به مردم هستیم تا جلوی افزایش قیمت مسکن گرفته شود.

رضایی درباره راهکارهای کاهش نرخ اجاره‌بها گفت: باید به دنبال کنترل قیمت اجاره‌بها بود. اقدام ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره تعیین سقف اجاره‌بها مثبت بوده و گامی در جهت متعادل‌سازی نرخ اجاره بها محسوب می‌شود. باید به سمت تناسب در عرضه و تقاضا رفت که نتیجه آن کاهش قیمت مسکن و کم شدن قیمت اجاره می‌شود.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند