از اجرای ابرپروژه نورد گرم تا افزایش سرمایه و ورود فولاد مبارکه به معدن‌داری

از اجرای ابرپروژه نورد گرم تا افزایش سرمایه و ورود فولاد مبارکه به معدن‌داری

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شامگاه پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سایت خبری- تحلیلی معدن ۲۴ با اشاره به سفر “علیرضا رزم‌حسینی” وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان اصفهان و بازدید از شرکت فولاد مبارکه، افزود: آقای وزیر از پروژه نورد گرم و محل اجرای آن با نام مبارک سردار “شهید سلیمانی” بازدید کرد که یک ابرپروژه بوده و طی آن کشور به طور کامل از واردات هر نوع ورق خودکفا خواهد شد.

به گزارش نبض بازار، حمیدرضا عظیمیان بیان داشت: آقای وزیر نیز بر اجرای کامل، سریع و مطمئن این پروژه تاکید کردند.

عظیمیان خاطرنشان‌کرد: ظرفیت این پروژه تولید سالیانه چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید انواع ورق‌هایی است که در حال حاضر در کشور تولید نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه هیچ منعی در اجرای این پروژه وجود ندارد، گفت: در اجرای این پروژه ایرادات و اشکالاتی مطرح شده بود و بخصوص باید با قوانین به‌ویژه قانون استفاده از حداکثر توان تولید داخل همخوانی می‌داشت که آقای وزیر نیز این ایرادات را به رئیس جدید هیات عامل ایمیدرو برای بررسی بیشتر منتقل کردند.

مدیرعامل فولاد مبارکه ادامه داد: پس از رفتن آقای وزیر، به همراه رئیس هیات عامل ایمیدرو، معاونان و مدیران شرکت، به بررسی مسائل و مشکلات مربوطه پرداختیم و تاکید کردیم که همه مشکلات بر سر راه اجرای پروژه باید برطرف شود.

سیستم مچینگ حذف می‌شود/خودروسازان و تولیدکنندگان لوازم‌خانگی سهمیه‌شان را از بورس می‌خرند

وی در ادامه گفت: در حال حاضر محصولات فولاد مبارکه به دو شیوه عرضه در بورس و کشف قیمت، همچنین مچینگ فروخته می‌شود.

عظیمیان ادامه‌داد: به دلیل حساسیت دو صنعت مهم خودروسازی و لوازم خانگی که محصولاتشان در زندگی عموم مردم وجود دارد، مقرر شد سیستم مچینگ حذف شود و همه خریداران نسبت به خرید محصول از بورس اقدام کنند.

وی اظهار داشت: مقرر شد وزارت صنعت، معدن و تجارت برای صنایع خودروسازی و لوازم خانگی سهمیه اختصاصی مشخص کند، اما همین سهمیه را نیز در بورس خریداری کنند تا مردم با مشکلی از نظر تامین کالاهای ساخته شده این صنایع مواجه نشوند.

عظیمیان، به حضور صنعتگران در جلسه با وزیر و بیان مسائل و مشکلات شان اشاره کرد و گفت: یک‌سری درخواست های بوده که آقای وزیر دستور داد تا در کمیته‌ای که در معاونت صنایع وزارت صمت تشکیل می‌شود، با دعوت از فولاد مبارکه و معاون اقتصادی استانداری اصفهان صنعتگران مشکلات خود را در آنجا مطرح کنند تا بررسی و برطرف شود.

وی به پروژه “سامانه ۲” و انتقال آب به اصفهان اشاره کرد و افزود: این پروژه نیازمند ورقی است که قرار شده به نحوی تامین شود تا مشکلات آبرسانی به اصفهان برطرف گردد.

ورود فولاد مبارکه به معدن‌داری

وی گفت: رئیس جدید هیات عامل ایمیدرو در جلسه‌ای با حضور معاونان معدنی و بهره‌برداری فولاد مبارکه، دو راهکار برای تامین مواد مورد نیاز این شرکت پیشنهاد کرد که اولی، تامین مواد از طریق معادن موجود با قراردادهای بلند مدت چند ساله و دومی، در اختیار قرار دادن پهنه‌های معدنی به فولاد مبارکه بود تا خود به انجام عملیات استخراج و فرآوری بپردازد.

عظیمیان خاطرنشان کرد: هر دو راهکار بسیار عالی است و قرار شده در هفته‌های آینده مورد بحث و بررسی قرار بگیرند.

افزایش سرمایه ۹ هزار میلیارد تومانی

وی همچنین از سومین افزایش سرمایه فولاد مبارکه طی دو سال گذشته خبر داد که به زودی انجام می‌شود و گفت: سرمایه شرکت از حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان فعلی، به بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان از محل سود انباشته توزیع نشده سهامداران خواهد رسید که به افزایش ثروت سهامداران کمک کرده و برای کشور نیز خلق ثروت خواهد کرد.

تاکید وزیر بر ثبات مدیریت در فولاد مبارکه

عظیمیان در خاتمه بیان داشت: وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد همچون ۳۰ سال‌ گذشته که ثبات مدیریت عامل اصلی موفقیت فولاد مبارکه بوده، باید این رویه همچنان ادامه داشته باشد و مدیرعامل فولاد مبارکه زودتر از پنج سال تغییر نکند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند