در پنجشیر چه می‌گذرد؟

در پنجشیر چه می‌گذرد؟

سخنگوی طالبان در مورد وضعیت پنجشیر با اشاره به درگیری‌ها در این منطقه مدعی شد که «احمد مسعود» با پیشنهاد آنها مخالفت کرده است. از سوی دیگر، سخنگوی مقاومت پنجشیر اعلام کرد که شهرستان پریان از طالبان پس گرفته شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، یوسف احمدی، سخنگوی طالبان با اشاره به درگیری‌ها در پنجشیر اعلام کرد که «احمد مسعود» با پیشنهاد طالبان مخالفت کرده است در حالی که اگر از درگیری بپرهیزد مانند سایر ولایت‌ها رفتار می‌شود.

او به به عربی ۲۱ گفته است که اگر مبارزان پنجشیر از مبارزه دست بکشند مانند سایر ولایت‌ها با آن‌ها مسالمت آمیز رفتار خواهد شد.

وی ادعا کرد که دلیل احمد مسعود برای رد پیشنهاد این گروه این است که وی موقعیت ویژه‌ای دریافت نکرده است، زیرا طالبان آنچه را که به مقامات بقیه ولایت‌ها می‌دهد به او پیشنهاد کرده است.

پیش از این، احمد مسعود در مورد وضعیت پنجشیر گفته بود که طالبان پیشنهاد اختصاص دو کرسی به مبارزان پنجشیر در دولت را داد و ادامه داد: «ما حتی در مورد این پیشنهاد فکر نکردیم».

یوسف احمدی در مورد سرنوشت پنجشیر نیز گفت: به شرط آنکه آن‌ها از جنگ دست بکشند طالبان با این منطقه و مبارزان مانند دیگر مردم سراسر افغانستان رفتار می‌کند.

درگیری‌ها بین طالبان افغانستان و نیروهای مبارز در دره پنجشیر ادامه دارد و نیروهای احمد مسعود از پذیرش بازگشت طالبان به قدرت امتناع می‌ورزند (تسنیم).

شهرستان پریان از طالبان پس گرفته شد

از سوی دیگر، فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت در پنجشیر افغانستان اعلام کرد: شهرستان «پریان» را از طالبان پس گرفته‌ایم و یک‌هزار نفر از جنگجویان طالبان در نبرد شب گذشته کشته، به زخمی و یا اسیر شدند.

به گفته وی، مسیر برگشت طالبان مسدود شده است و بیشتر نیروهای جنگی و افراد کشته شده خارجی یا پاکستانی هستند.

دشتی در مورد وضعیت پنجشیر، تصرف شهرستان «خنج» و «عنابه» بدست گروه طالبان را رد کرده و گفته است که نیروهای بیشتری در این منطقه مستقر شده و طالبان به سختی شکست خورده‌اند‌ (ایرنا).

مهم‌ترین اخبار حوزه اجتماعی و سیاسی را در صفحه جامعه تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند