پایبندی 133 درصدی اوپک به توافق کاهش تولید نفت

جهان انرژی در 24 ساعت گذشته شاهد تحولات گوناگونی از جمله پایبندی 133 درصدی اوپک به توافق کاهش تولید نفت، تغییر نقش عربستان در بازار نفت و آغاز استفاده از ارز دیجیتال به‌جای دلار در مبادلات نفتی ونزوئلا بوده است.

«محمد بارکیندو» دبیرکل اوپک گفت: میزان پایبندی اعضای اوپک و غیراوپک به برنامه جهانی کاهش تولید در ژانویه 2018 براساس آمارهای ثبت شده از سوی این سازمان، 133 درصد بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته بارکیندو، این میزان در سال گذشته 107 درصد بوده است و براساس انتظارها، تقاضای جهانی برای نفت در سال 2018 با توجه به فضای امیدوار کننده یک میلیون و 600 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

عربستان در بازار نفت تغییر نقش می‌دهد

به گزارش بلومبرگ امریکا، عربستان که چند دهه، نقش تعدیل کننده در بازار نفت را برعهده داشت و در مقابل درخواست کشورهای عضو اوپک از جمله ایران و ونزوئلا برای افزایش قیمت نفت، مقاومت می‌کرد، اکنون در حال تغییر این نقش است.

به گفته یک منبع آگاه، «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان که پیش‌تر از نفت 60 دلاری ابراز رضایت می‌کرد، اکنون خواستار نفت 70 دلاری است.

الفالح گفته است که تولیدکنندگان باید کاهش تولید را تا پایان 2018 میلادی ادامه دهند، حتی اگر این اقدام موجب بروز کمبود عرضه در بازار شود.

وی تاکید کرده که اگر قرار است اقدام ما بازار را از اندکی از توازن خارج کند، بگذارید این اتفاق رخ دهد.

به گزارش رویترز، «سهیل المزروعی» وزیر انرژی امارات اعلام کرد که قصد دارد کاهش تولید نفت خود را در سه ماه نخست سال 2018 میلادی از آنچه در توافق این سازمان مقرر شده است، بیشتر کند.

المزروعی که ریاست اوپک را در سال جاری میلادی برعهده دارد، گفت: عملیات تعمیر و نگهداری و پایبندی کامل این کشور به برنامه کاهش تولید، به امارات کمک می‌کند تا بیش از میزان تعیین شده، از عرضه نفت خود بکاهد.

آغاز استفاده از ارز دیجیتال به‌جای دلار در مبادلات نفتی ونزوئلا

به گزارش شبکه خبری بی. بی. سی، ونزوئلا روز سه شنبه (اول اسفند) بطور رسمی استفاده ارز دیجیتال نفتی خود را با هدف خارج کردن این کشور از بحران اقتصاد ی دامنه دار، آغاز کرد.

«نیکولاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا، امیدوار است ارز دیجیتال این کشور به نام «پترو» اجازه دهد از دام تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا بگریزد.

ونزوئلا باور دارد، نخستین کشور در جهان است که پول مجازی برای معاملات نفت ایجاد کرده است.

به گزارش رویترز، شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم انتظار دارد که ظهور خودروهای برقی، تا سال 2040 میلادی میزان مصرف نفت را طوری کاهش دهد که در سال 2030 میلادی تقاضا برای نفت برای نخستین بار به بالاترین میزان خود برسد و پس از آن، روند کاهشی داشته باشد.

شرکت بی. پی در گزارش سالانه انرژی خود، پیش بینی می‌کند که میزان ورود خودروهای برقی به بازار تا سال 2040 میلادی 100 برابر افزایش یابد و شمار آنها از سه میلیون فعلی تا مقطع یادشده به 320 میلیون دستگاه برسد.

 

منبع: آریابازار

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند