وزیر نیرو:

پدیده خشکسالی موقت است

پدیده خشکسالی موقت است

«وزیر نیرو پدیده خشکسالی را موقتی دانست و با بیان اینکه با پدیده کم‌آبی روبرو هستیم، گفت که از آنجا که طی ۵۰ سال گذشته سالی یک میلیمتر بارش‌ها کم شده و هر ۱۰ سال دو درجه هوا گرمتر می‌شود. بنابراین ما با پدیده کم‌آبی و نه خشکسالی روبرو هستیم که این موضوعی دائمی است.»

این مطلب را سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی به نقل از سخنان رضا اردکانیان در جلسه صبح امروز (یکشنبه) فراکسیون نمایندگان ولایی مطرح کرد و افزود: نباید مدیریت آب تقسیم شود در دولت کارگروهی به نام کارگروه سازگاری با کم‌آبی تشکیل شده و کلیه دستگاه‌های مربوطه به مصرف و تولید آب در آن حضور دارند. باید موضوع آب و پدیده خشکسالی را حل کنیم البته این پدیده موقت است و ما با پدیده کم‌آبی روبرو هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان این‌که «وزیر نیرو توضیح داد طی ۵۰ سال گذشته سالی یک میلیمتر از بارشها کم شده. همچنین هر ۱۰ سال دو درجه هوا گرمتر شده است. این نشان می‌دهد با پدیده خشکسالی روبرو نیستیم بلکه با پدیده کم‌آبی روبرو هستیم که این موضوع دائمی است» افزود: اردکانیان با بیان اینکه مسائل کلیه حوزه‌های آبریز کشور در این کارگروه مطرح می‌شود، گفت: این کارگروه به دنبال حل کلیه مسائل مربوطه است. در همین باره حل مشکلات اصفهان و خوزستان در دستور کار قرار دارد.

نقوی حسینی گفت: وی با تاکید بر اینکه به هیچ‌وجه برای تامین آب شرب نیازمند خرید آب از کشورهای دیگر نیستیم و در این‌باره موضوعی مطرح نبوده است، گفت: ما در مدیریت آب با هیچ‌کس تعارف نداریم و قاطعانه موضوع را پیگیری می‌کنیم.

به گفته وی باید به مدیریت در عرصه عرضه و تقاضا پرداخت. نمی‌توان صرفا با مدیریت عرضه، مشکلات حوزه آب را حل کرد. باید تقاضا نیز مدیریت، اصلاح و تنظیم شود.

همچنین در این جلسه سه معاون وزیر نیرو گزارشی از حوزه آب، وضعیت سدها، برق و میزان توزیع آن ارائه کردند که در این گزارش به موضوع کاهش قابل توجه آب پشت سدها اشاره شده است.

همچنین معاونان وزیر گزارشی دادند ناظر بر اینکه حدود ۹۴۰۰ مگاوات برق مورد نیاز کشور از منابع آبی تامین می‌شود که به علت کاهش آب پشت سدها تقریبا نیمی از آن در سال ۹۷ تولید خواهد شد. یعنی در سال جاری حدود ۵ هزار مگاوات کمبود برق داریم لذا وزارت نیرو باید راهی برای جبران آن پیش‌بینی کند. امری که نیازمند همکاری مجلس است.

وی ضمن تشریح موارد مطرح شده گفت که در این جلسه درباره مسائلی همچون ضرورت مدیریت و انتقال آب، توزیع عادلانه و اصلاح روش مصرف آب، توجه به واقعیت کمبود نزولات آبی و تولید و صادرات برق بحث و گفت‌وگو صورت گرفت.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند