موضوعات داغ:
نجفی منش خبر داد:

آغاز پرداخت ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات به خودروسازان

آغاز پرداخت ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات به خودروسازان

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با اشاره به پرداخت تسهیلات ۵ هزار میلیارد تومانی از سوی بانک‌ها به خودروسازان گفت: پرداخت این تسهیلات آغاز شده و تاکنون حدود ۳۰ درصد آن پرداخت شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی، درباره پرداخت تسهیلات ۵ هزار میلیارد تومانی به خودروسازان اظهار کرد: پرداخت این تسهیلات از سوی بانک‌ها آغاز شده و تاکنون حدود ۳۰ درصد از تسهیلات را پرداخت کردند.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی درباره حجم مطالبات قطعه سازان از خودروسازان افزود: در حال حاضر برآورد‌های صورت گرفته حاکی است خودروسازان ۲۳ هزار میلیارد تومان به قطعه سازان بدهی دارند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بزرگترین مشکل نقدینگی است، گفت: اگر نقدینگی واحد‌های تولیدی تامین شود مشکلات قطعه سازان برطرف می‌شود و می‌توانند به تولید خود ادامه دهند.

نجفی منش با بیان اینکه در تولید هر خودرو حدود ۸ هزار قطعه استفاده می‌شود، بیان کرد: روزانه خودروسازان کشور ۴ هزار دستگاه خودرو تولید می‌کنند که با یک حساب سر انگشتی مشخص می‌شود چه حجم زیادی از قطعات در روز تولید و تحویل داده می‌شود.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی درباره تاثیر کرونا بر تامین قطعات وارداتی گفت: شیوع کرونا در تامین قطعه بی تاثیر نیست و مشکلاتی ایجاد می‌کند اما نمی‌توان گفت، ذخایر قطعات تا پایان اسفندماه به پایان می رسد.

وی ادامه داد: قبل از آغاز تحریم ۶۵ درصد قطعات در داخل کشور تولید می‌شد، اما اکنون این رقم به ۸۵ تا ۹۰ درصد رسیده است.

نجفی منش تصریح کرد: اگر نقدینگی تامین شود و فروش با قیمت حاشیه بازار باشد خودروسازان می‌توانند پول قطعه سازان را پرداخت کنند.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با اشاره به قیمت مواد اولیه اظهار کرد: مواد اولیه داخلی جهش قیمتی زیادی دارند که امیدواریم دولت بتواند با نظارت دقیق این جهش‌ها را کنترل و به حداقل برسانند.

وی تاکید کرد: اختلاف قیمت کارخانه و بازار موجب افزایش قیمت‌ها شده است اگر دولت اجازه دهد فروش‌های فوری بر اساس حاشیه بازار صورت گیرد، حجم تقاضای کاذب کاهش می‌یابد.

منبع: میزان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند