پرداخت تسهیلات چهار درصدی برای تعویض یخچال‌های فرسوده

پرداخت تسهیلات چهار درصدی برای تعویض یخچال‌های فرسوده

رئیس گروه کارایی انرژی دفتر ساختمان سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) از اجرای آزمایشی طرح جایگزینی یخچال‌هایی با بهره‌وری انرژی رده‌های A و بالاتر با یخچال‌های فرسوده خبر داد و گفت: در این طرح، یخچال فرسوده از متقاضیان تحویل گرفته می‌شود و یخچال جدید با تسهیلات ارزان‌قیمت (نرخ سود چهار درصد) به آنها تحویل داده می‌شود.

آرش قلمی افزود: در مرحله آزمایشی اجرای این طرح، 45 میلیارد ریال به سه تولیدکننده داخلی یخچال فریزر اعطا شد تا متقاضیان به صورت اقساطی مبالغ یخچال‌فریزرها را به کارخانه‌ها پرداخت کنند و کارخانه‌ها نیز این منابع را بعد از سه سال به سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) عودت دهند.

وی با اشاره به اینکه این طرح به صورت آزمایشی در سال گذشته اجرایی شد، گفت: هم‌اکنون در حال تحلیل نتایج اجرای آزمایشی هستیم و بعد از این مرحله، وارد فاز اجرایی خواهیم شد.

این مقام مسئول در ساتبا گفت: در این طرح یخچال‌فریزرهای با عمر بیش از 10 سال از متقاضیان دریافت می‌شود و به جای آن، یخچال‌فریزرهایی با بهره‌وری انرژی رده‌های A و بالاتر تعویض می‌شوند.

قلمی اضافه کرد: در مرحله آزمایشی طرح جایگزینی یخچال‌های فرسوده، سه کارخانه داخلی الکترواستیل، امرسان و حایرآسا مشارکت داشتند.

رئیس گروه کارایی انرژی دفتر ساختمان ساتبا افزود: ردیف بودجه‌ای برای بهینه کردن مصرف انرژی در بودجه 1396 وجود دارد که از این محل می‌توانیم برای تامین مالی طرح جایگزینی یخچال‌های فرسوده استفاده کنیم.

وی در مورد فرایند اجرای این طرح گفت: هر کدام از سه کارخانه تولیدکننده یخچال‌فریزر، یک سبد از محصولات خود را معرفی کردند؛ در مقابل، متقاضیان یخچال‌فریزر مورد نیاز خود را انتخاب و به نمایندگی کارخانه اعلام کردند؛ در مرحله بعد، یخچال‌فریزر فرسوده از متقاضی تحویل گرفته و محصول نو به آنها تحویل داده می‌شود.

قلمی اضافه کرد: یخچال‌فریزرهای فرسوده بعد از دریافت، در کارخانه نگهداری و در حضور نماینده ساتبا امحا خواهد شد.

مدیر دفتر مطالعات بهره‌وری انرژی بخش ساختمان و لوازم خانگی ساتبا روز گذشته اعلام کرده بود: نتایج آزمون تعیین مصرف انرژی دستگاه‌های فرسوده نشان می‌دهد با تعویض این دستگاه‌ها، حدود 55 درصد در مصرف انرژی یخچال‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

سعید امانی اضافه کرد: با تعویض یخچال فرسوده با نوع راندمان بالا، به طور میانگین مصرف انرژی سالانه هر یخچال برای یک خانوار از 866 به 387 کیلووات ساعت کاهش پیدا می‌کند.

با در نظر گرفتن تعداد کل یخچال‌های تعویض شده (2 هزار و 280 دستگاه)، در مجموع سالانه حدود یک هزار و 100 مگاوات ساعت در مصرف انرژی برق کشور صرفه‌جویی شده که این میزان صرفه‌جویی معادل کاهش تولید سالانه یک هزار و 400 تن گاز دی‌اکسید کربن (CO2) است.

 

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند