مدیر کل سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار به تجارت‌نیوز گفت:

آغاز واریز وام مشاغل از ابتدای خرداد ماه / خبر خوش برای کارفرمایانی که بیمه نیستند

آغاز واریز وام مشاغل از ابتدای خرداد ماه / خبر خوش برای کارفرمایانی که بیمه نیستند

به گفته مدیر کل سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار، فرایند واریز وام مشاغل از ابتدای خرداد ماه آغاز می‌شود و کارفرمایانی که بیمه نیستند نیز تسهیلات حمایتی دریافت می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، پرداخت وام به مشاغل یکی از سیاست‌های حمایتی دولت در دوره شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مشاغل است.

در مرحله اول فرایند آغاز این وام، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به صاحبان کسب‌وکار از ۱۳ رسته شغلی پیامک ارسال کرد و در مرحله دوم ثبت نام اینترنتی این افراد از روز چهارشنبه هفته گذشته در سامانه کارا به آدرس kara.mcls.gov.ir آغاز شد.

اما شرط دریافت این وام این است که کارفرمایان باید لیست بیمه را تا پایان فروردین ماه امسال به سازمان تامین اجتماعی ارائه دهند.

بنابراین مشاغلی که بیمه نیستند مشمول دریافت وام ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومانی کرونا نمی‌شوند.

در این خصوص ازوجی، مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یک گفتگو تلویزیونی اعلام کرد: کارفرمایانی که پیامک دریافت نکرده‌اند می‌توانند با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۹۷۷۴۰۵ الی ۱۲ تماس بگیرند.

در این میان بسیاری از صاحبان مشاغلی که اظهار کرده‌اند طی چند ماه اخیر تعطیل بوده‌اند نسبت به مشمول نشدن برای دریافت این وام معترض هستند.

بیمه، سد راه مشاغل برای دریافت وام کرونا

اما شرط بیمه بودن نیز برای بسیاری از مشاغل مشکل آفرین است، اظهارات برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را در زیر می‌خوانید:

«من فست فود دارم و مادر دوتا بچه که دانشجو هستن .وام اشتغال از کمیته امداد گرفتم .خودم هم مستاجر هستم .الان دوسه ماهه به علت کرونا مغازه بسته .با اینهمه اجاره مغازه واجارره خونه وهزارتا مخارج دیگه. با بچه هام فست فود کار میکردیم ولی بیمه نیستیم آقای رییس جمهور الان باید چکار کنم .تکلیف یک خانم سرپرست خانوار چی میشه.»

«چرا به ارایشگران وام کرونا نمیدن مگه ما به دستور ستاد کرونا بسته نبودیم مگه ما شب عیدی ضرر نکردیم اوج کار ما یک هفته قبل عید است گفتید بندید دولت حمایت میکنه پس کو حمایت این وام هم خو به ما تعلق نمیگیرهپس چه کنیم که سه ماه از همه چی عقب موندیم این انصافه لطفا رسیدگی کنید.»

«مربی باشگاه هستم ۳ماه تعطیل چون بیمه ندارم وام بهم تعلق نمیگیره باید چکار کنیم»

«بخدا ظلم ما که بیمه نیستم چیکار کنیم»

«کسانی که جز این دسته هستن بیمه نیستن چیکار کنن ظلم بخدا ..چون ما نتونستیم بیمه بشیم نباید وام بگیریم …با اینکه جزو این دسته هستیم»

«ما که بیمه نیستیم باید چکارکنیم یک ماه مغازه مابسته بود پراوانه کسب از اتاق اصناف داریم وهرساله مالیات مب پردازیم چرا به کسانی که بیمه نیستند وام نمی دهید چرا»

«منم آرایشگرم بیمه اختیاری دارم چرا شامل حال مانمیشه دوماه مغازه م بسته بوده»

خبر خوش برای مشاغلی که بیمه نیستند

علاالدین ازوجی، مدیر کل سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار در خصوص صاحبان مشاغلی که بیمه نیستند، به تجارت‌نیوز گفت: در مصوبه ستاد اقتصادی کرونا، پرداخت وام به مشاغلی که بیمه هستند در اولویت است؛ اما در حال بررسی هستیم تا از صاحبان مشاغلی که مجوز دارند ولی بیمه نیستند نیز به نوعی حمایت شود.

وی افزود: هفته گذشته اطلاعات مربوط به کسب‌وکارها از ۱۳ رسته شغلی اعلامی، از سوی دستگاه‌های اجرایی گرفته شد، در این هفته جمع‌بندی می‌شود و براساس چارچوب‌هایی که قرار است تعیین شود، در سامانه می‌نشیند. همچنین اگر دستگاه‌ها اطلاعات دقیقی داده باشند، فرایند تخصیص حمایت از این مشاغل آغاز می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: این اطلاعات قرار است در ستاد کرونا بررسی و درباره آن تصمیم‌گیری شود که چه مبلغی با چه شرایطی به این افراد تعلق گیرد.

آغاز پرداخت وام مشاغل از اوایل خرداد ماه

مدیرکل سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار درباره زمان واریز این وام گفت: فرایند اجرای واریز وام مشاغل از ابتدای خرداد ماه آغاز می‌شود و اگر متقاضیان مدارک خود را به طور کامل ارسال کرده باشند واریز وام برای این کارفرمایان انجام می‌شود.

وی پیش‌تر زمان بازپرداخت آن از اوایل مهر ماه اعلام کرد که دو سال نیز طول خواهد کشید.

همچنین به گفته وی، نزدیک به سه میلیون شاغل بیمه شده در بیش از یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده مشغول به کار بوده‌اند که تا روز گذشته ۱۸ هزار کارفرما و فعالان اقتصادی برای دریافت کرونا تسهیلات ثبت نام کرده‌اند.(تسنیم)

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند