از دکل گمشده چه خبر؟

از دکل گمشده چه خبر؟

دکل گمشده که روزگاری خبرسازترین موضوع محافل و دعواهای سیاسی و فضای مجازی بو در دادگاه خارجی نیز به صدور حکم محکومیت برای سه متهم منجر شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، دیروز دادگاه عالی انگلیس حکم نهایی درباره پرونده دکل گمشده را صادر کرد. طبق این حکم، سه متهم اصلی این پرونده به نام‌های علی طاهری مطلق، آقامراد شیرانی و رضا مصطفوی طباطبایی درمجموع به پرداخت مبالغ ارزی محکوم شدند. با در نظر گرفتن قیمت ارزهای ذکر شده، متهمان این پرونده باید درمجموع حدود ۲۴۰۰ میلیارد تومان به شرکت تاسیسات دریایی پرداخت کنند.

کل نفتی فورچونا در دولت محمود احمدی‌نژاد خریداری شد، اما با وجود پرداخت کل مبلغ هیچ‌گاه وارد ایران نشد. اولین بار بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت یازدهم خبر گم شدن این دکل نفتی را اعلام کرد و پس از آن، پرونده دکل نفتی در قوه قضاییه تشکیل شد.

پرونده دکل گمشده در داخل کشور نیز پس از مطرح شدن در سال ۹۴ در حال رسیدگی بود و درنهایت در اسفند ۹۷ به صدور حکم بدوی منجر شد.

علیزاده طباطبایی وکیل یکی از متهمان درباره این حکم گفته بود: انتظار داشتیم دادگاه عنوان اتهامی را از خیانت در امانت به اختلاس تغییر دهد اما این اتفاق نیفتاد و متهمان بر اساس عنوان اتهامی خیانت در امانت محاکمه شدند که متاسفانه این عنوان اتهامی در صورت احراز مجرمیت از سوی دادگاه، غیر از دو سال حبس، رد مال ندارد. پرونده دکل نفتی شش متهم داشت که طی ۱۲ جلسه دادگاه، شعبه ۱۰۶۳ مجتمع قضایی امور اقتصادی به ریاست قاضی فضلعلی به اتهامات آن‌ها رسیدگی کرد.شرکت تاسیسات دریایی شاکی این پرونده بود و متهمان به اتهام خیانت در امانت محاکمه شدندکه در نهایت دادگاه در حکمی ۱۷۱ صفحه ای برای ۳ متهم ایرانی پرونده تشخیص خیانت در امانت داد و حبس هایی از ۳ سال تا ۶ماه درنظر گرفت و در عین حال دیده بان ایران مدعی تقلیل این حکم در مرحله تجدید نظر هم شد . شرکت تاسیسات دریایی از سال ۲۰۱۶ شکایتی را هم در دادگاهی در لندن علیه چهار متهم این پرونده مطرح کرده بود که اکنون حکم این دادگاه صادر شده است .

حاشیه‌های سیاسی دکل گمشده

ماجرای دکل گمشده حاشیه های سیاسی هم داشت و این موضوع در برهه هایی به یک مسله سیاسی در رقابت های جناحی هم بدل گشت.در حالی که دولتمردان تدبیر و امید از این موضوع به عنوان خبری برای کوبیدن عملکرد دولت احمدی نژاد استفاده می کردند از سوی دیگر در همان ابتدا اعلام شد که فرزند عطا… مهاجرانی نیز یکی از افراد دخیلی در این پرونده است و حتی فارس خبر بازداشت وی را نیز اعلام کرد . اما درادامه ماجرا وی در بررسی‌های قضایی از این اتهام تبرئه شد .حتی در برهه‌ای از استفاده از پول های این دکل گمشده در انتخابات امریکا سخن به میان امد . روزنامه شرق روز دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸ به نقل‌ از وکیل یکی‌ از متهمان پرونده گم شدن دکل نفتی ایران و اسنادی که عمر کامل السوده، متهم اماراتی این پرونده به دادگاه داده، نوشت: «پولی که قرار بود برای ایران، در دوران تحریم دولت [محمود] احمدی‌نژاد، خرج خرید دکل نفتی «فورچونا» شود از سوی مصطفوی طباطبایی، متهم ردیف‌سوم این پرونده، صرف سرمایه‌گذاری در صنعت شراب‌سازی و کمک به کمپین تبلیغاتی [دونالد] ترامپ شده است.»

پول دکل‌ها بر می‌گردد؟

با محکومیت سه متهم اصلی به پرده آخر این جنجال عظیم رسیدیم اما سوال این جاست که آیا پول دکل‌ها به کشورمان بر می‌گردد؟ بنابر اظهارات مسعود امانی، مشاور حقوقی شرکت تأسیسات دریایی ایران، بنابر متن قرارداد منعقد شده در زمان خریداری دکل، دادگاه انگلستان، مرجع صالح رسیدگی به دعاوی طرف های این پرونده معرفی شده بود. کشورمان همچنان در تحریم است و با توجه به این که دادگاه انگلیسی این سه متهم را محکوم کرده است، باید دید با توجه به تحریم ها آیا این پول در حساب های ایران در خارج از کشور بلوکه می ماند یا به کشور برمی‌گردد.از سوی دیگر قبل از پاسخ به این سوال عملا این موضوع باید مشخص شود که آیا پول یا دارایی از محکومان پرونده در خارج از کشور در دسترس خواهد بود که براساس این حکم مصادره شود ؟چرا که بر اساس رای دادگاه طباطبایی و بستگان درجه اول وی در انگلستان که محل اقامت آن‌هاست ممنوع المعامله خواهند بود و هرچه از سال ۲۰۱۳ به این سو خریداری کرده باشند در معرض ضبط شدن قرار خواهد گرفت.

منبع: روزنامه خراسان

آخرین اخبار حوزه انرژی را از صفحه انرژی و کالای تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند