همه شگردهای پس‌انداز کردن در دوره کرونا

همه شگردهای پس‌انداز کردن در دوره کرونا

بهترین کار شاید این باشد که هدفی را برای پس‌انداز در نظر بگیرید و برای تحقق آن بکوشید. البته در شرایطی که قیمت‌ها ثبات چندانی ندارند و رو به افزایش هستند، شاید تعیین و تحقق هدف پس‌اندازی کار بسیار سختی باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، درست است که شیوع ویروس کرونا درآمد بسیار از افراد را تحت تاثیر قرار داده اما به طور مشابه از میزان مخارج برخی هم کاسته شده است. برای مثال شما هم شاید طی چند ماه اخیر از رفتن به باشگاه ورزشی اجتناب کرده‌اید و در نتیجه هزینه اشتراک را نپرداخته‌اید، کمتر بیرون غذا خورده‌اید و در نتیجه هزینه رستوران شما کاهش یافته یا ممکن است سفر تابستانی خود را لغو کرده‌اید و بودجه‌ای که برای این سفر تخصیص داده بودید هنوز در اختیار دارید.

در چنین شرایطی شاید نخستین گزینه این باشد که پول پس‌انداز شده را به مخارج دیگری اختصاص دهید. برای مثال هزینه پس‌انداز شده به خاطر بیرون غذا نخوردن را به خرید بازی‌های رایانه‌ای و اینترنتی اختصاص دهید. یا مثلا هزینه سفر را به خرید مبلمان جدید اختصاص دهید. اما بهتر است از افتادن در این دام بپرهیزید.

افراد معمولا هنگامی که با افزایش درآمد یا کاهش هزینه‌ها مواجه می‌شوند، خود را مستحق می‌دانند پول بیشتری را که در اختیار دارند به موارد تازه‌ای اختصاص دهند اما چنین رفتاری آنطور که خبرگزاری بلومبرگ می‌نویسد، می‌تواند جلوی ثروتمند شدن ما را بگیرد.

اینکه حالا و بابت کاهش هزینه‌ها پول بیشتری در اختیار دارید احتمالا به این خاطر است که برخی از مخارج شما چندان ضروری نبودند. اگر این پول صرفه‌جویی شده را پس‌انداز کنید و آن را به کالاهای سرمایه‌ای اختصاص دهید، احتمالا در بلند مدت به فرد ثروتمندتری تبدیل خواهید شد.

اما اگر حالا که هزینه بیرون غذا خوردن را صرفه‌جویی کرده‌اید، بیشتر در خانه آوو کادو بخورید، احتمالا تغییری در پس‌انداز شما ایجاد نخواهد شد. چنین رفتارهای مفید اقتصادی مانند پس‌انداز کردن هر چند بدیهی به نظر می‌رسند اما موفقیت در انجام آنها نیازمند تمرین و البته اراده است.

بهترین کار شاید این باشد که هدفی را برای پس‌انداز در نظر بگیرید و برای تحقق آن بکوشید. البته در شرایطی که قیمت‌ها ثبات چندانی ندارند و رو به افزایش هستند، شاید تعیین و تحقق هدف پس‌اندازی کار بسیار سختی باشد اما احتمالا به مرور خواهید آموخت که هدف پس‌اندازی خود را با واقعیت‌های بازار و البته توان خود تنظیم کنید.

توصیه خبرگزاری بلومبرگ برای موفقیت در پس‌انداز این است که هر شش ماه یک‌بار هزینه‌های ماهانه خود را مرور کنید و سپس بسنجید که چه مواردی را می‌توانید حذف یا تعدیل کنید.

البته شاید به حق بپرسید که توصیه به پس‌انداز کردن در دوران رکود اقتصادی چقدر موضوعیت دارد اما اتفاقا در دوران رکود است که پس‌انداز (اگر امکان پذیر باشد) می‌تواند به کمک شما بیاید.

نخست اینکه رکود فعلی شاید به درآمد شما هم آسیب بزند، در چنین شرایطی پس‌اندازهای امروز بسیار به کار خواهند آمد. اما مزیت دیگر پس‌انداز کردن در دوران رکود، آنطور که خبرگزاری بلومبرگ می‌نویسد، این است که می‌توانید همان کاری را انجام دهید که ثروتمندان در دوران رکود انجام می‌دهند و آن سرمایه‌کذاری در دارایی‌هاست.

پژوهش‌های ادوارد ولف (اقتصاددان در دانشگاه نیویورک) نشان می‌دهد که ثروتمندان معمولا در میان برندگان دوران رکود جای می‌گیرند چرا که می‌توانند در این دوران بر میزان دارایی‌های خود بیافزایند. هر چند شرایط تورمی فعلی باعث می‌شود که کاهش تقاضا در بسیاری از بازارها به کاهش قیمت منجر نشود اما باز هم بخشی از تقاضا در بازار دارایی به خاطر شرایط اقتصادی از بین رفته و در نتیجه خریداران حداقل در برخی از بازارها قدرت چانه‌زنی بیشتری دارند.

در نتیجه انطور که در پژوهش آقای ولف آمده، در شرایط رکود، ثروتمندان می‌توانند دارایی‌ها را به قیمت پایین‌تری خریده و امیدوار باشند که در بلندمدت برا ارزش این دارایی‌ها افزوده شود. شما هم اگر بتوانید در دوران رکود پس‌انداز کنید و این پس‌انداز را به افزایش دارایی‌های خود اختصاص دهید، احتمالا در بلند مدت پشیمان نخواهید شد.

منبع: روزنامه هفت‌صبح

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند