کد خبر: 169621

پشت پرده افزایش ۳ برابری سود وام مسکن مهر

در ابلاغیه اخیر بانک مرکزی به بانک مسکن اعلام شده که می‌تواند نرخ سود تسهیلات اعطایی در قالب مسکن مهر را افزایش دهد که در برخی موارد تا سه برابر هم افزایش می‌یافت. رسانه‌ای شدن این بخشنامه درحالی حاشیه‌ساز شد که بانک مرکزی چندی پیش دستور لغو آن را به بانک مسکن داده است.

سرویس بازار -

در ابلاغیه اخیر بانک مرکزی به بانک مسکن اعلام شده که می‌تواند نرخ سود تسهیلات اعطایی در قالب مسکن مهر را با توجه به عدم تامین یارانه سود تسهیلات جدید، افزایش دهد که در این شرایط در برخی موارد تا سه برابر هم افزایش می‌یافت. رسانه‌ای شدن این بخشنامه درحالی حاشیه‌ساز شد که بانک مرکزی چندی پیش دستور لغو آن را به بانک مسکن داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در مهرماه سال جاری بانک مرکزی به بانک مسکن اعلام می‌کند که موضوع یارانه سود تسهیلات مسکن مهر در جلسه کمیسیون اعتباری این بانک مطرح شده است و با توجه به عدم ارسال تضمین‌نامه و مصوبه‌ای درخصوص یارانه نرخ سود تسهیلات مسکن مهر از سوی دولت، این کمیسیون تصمیم می‌گیرد تا بانک مسکن با توجه به تاکیدات قبلی همچنان نسبت به اعطای تسهیلات با نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار اقدام کند. در این حالت این نرخ‌ها ۱۱ و ۱۲ درصد برای مشارکت مدنی و فروش اقساطی خواهد بود.

البته بانک مرکزی در ابلاغیه خود به بانک مسکن تاکید می‌کند که در صورت ارسال مصوبه‌ای از سوی دولت مبنی بر تامین یارانه سود، موضوع مورد اقدام قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که قبلا و در جریان پرداخت تسهیلات تا سقف ٢۵ میلیون تومان، بخشی از سود در قالب یارانه از سوی دولت تامین شده و نرخ‌ها بین ۴ تا ٩ درصد بسته به شرایط تعیین می‌شد.

اما در جریان این دستورالعمل و رسانه‌ای شدن آن حواشی‌ پیش آمد مبنی بر افزایش چند برابری نرخ سود تسهیلات وام‌های مسکن مهر که در سال گذشته با مصوبه شورای پول و اعتبار از سقف ۲۵ میلیون به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافته بود. البته بانک مرکزی در رابطه با چرایی این جریان توضیحاتی ارائه کرد که نشان می‌دهد دستور لغو بخشنامه مربوطه در مهرماه را صادر کرده است و اکنون با وجود این‌که تامین یارانه سود سقف افزایش یافته تسهیلات، هنوز در دولت تصویب نشده، وام‌ها به روال قبل پرداخت می‌شود.

بنا بر اعلام بانک مرکزی براساس مصوبات هیات دولت، تسهیلات پرداختی بابت مسکن مهر تا سقف ٢۵ میلیون تومان مشمول تضمین یارانه نرخ سود بوده است که بر این مبنا، نرخ سود این تسهیلات برای شهر تهران معادل ۹ درصد، برای مراکز استان‌ها ۷ درصد و برای سایر شهرها و روستاهای کشور معادل ۴ درصد است.

اما پس از افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر از ٢۵ میلیون به ۴٠ میلیون تومان طی دو مرحله و تصویب آن در شورای پول و اعتبار، نرخ سود این تسهیلات نیازمند طرح و تصویب در جلسه هیات وزیران بابت تضمین یارانه سود تسهیلات بوده تا این بخش از تسهیلات نیز مشمول نرخ‌های سود یارانه ای قبلی شود. به عبارت دیگر، پرداخت مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات مسکن مهر از ۲۵ میلیون تومان به ۴۰ ملیون تومان تا نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار به عهده دولت است.

بر این اساس پیشنهاد بانک مسکن، دایر بر موافقت دولت با تضمین یارانه مازاد ٢۵ میلیون تومان به معاون اول رییس جمهور ارسال شده و به موازات آن به بانک مسکن دستور داده شد نسبت به لغو بخشنامه شماره ۹۶.۲۱۶۳۱۸ مورخ ١٣ مهر ١٣٩۶ اقدام کند.

این درحالی است که موضوع در نوبت طرح در جلسه هیات وزیران قرار دارد و با توجه به نظر مثبت دولت و در صورت تصویب، تاییدیه مورد نیاز برای اقدام به روال گذشته به بانک مسکن ارسال خواهد شد.

همچنین بانک مرکزی اعلام کرد که از زمان تصویب افزایش سقف این تسهیلات و ابلاغ آن به بانک مسکن، تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار فقره متمم قرارداد با نرخ‌های سود یارانه‌ای مطابق گذشته، تعهد و منعقد شده است.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.04)
1346.7
0.5
مثقال طلا (%0.74)
625100
4600
سکه امامی (%1.04)
1486250
15500
دلار (%0.68)
4563
31
یورو (%0.03)
5719
2
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.