پیش‌بینی یک جهش بزرگ در رشد اقتصادی عراق

تجارت نیوز

موسسه بین‌المللی تحقیقات BMI، پیش‌بینی کرد رشد اقتصادی عراق در سال آتی میلادی با یک جهش بزرگ به 4.5 درصد خواهد رسید.

موسسه بین‌المللی تحقیقات BMI، پیش‌بینی کرد رشد اقتصادی عراق در سال آتی میلادی با یک جهش بزرگ به 4.5 درصد خواهد رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، از رسانه‌های عراق؛ موسسه یادشده، رشد اقتصادی این کشور در سال جاری میلادی را نیز 1.5 درصد پیش‌بینی کرده است.

این موسسه، تلاش‌های دولت عراق برای بازسازی کشور را علت افزایش رشد اقتصادی در سال 2019 و جهش آن از 1.5 به 4.5 درصد دانسته است.

موسسه تحقیقاتی BMI یک موسسه معتبر بین‌المللی است که به کار تجزیه و تحلیل در مسائل مربوط به اقتصاد کلان، صنعت و بازارهای مالی جهان می‌پردازد.

این پیش‌بینی درحالی است که ارزش دینار، پول ملی عراق در برابر دلار نیز طی سه ماه گذشته روند صعودی داشته است به گونه‌ای که از نرخ برابری 1250 دینار در ماه آذر به تدریج به 1200 دینار در روزهای اخیر رسیده است.

درعین حال بازسازی مناطق ویران شده در اثر جنگ داعش، فقر و بیکاری از جمله معضلاتی است که دولت عراق در دوران پساداعش با آن دست به گریبان است.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق پس از اعلام پایان نظامی داعش در آذرماه 96 گزارش داد که هجوم داعش به عراق 100 میلیارد دلار خسارت مادی در برداشته است. وی همچنین از تصویب سندملی بازسازی این کشور به ارزش همین مبلغ خبر داد که با توجه به محدود بودن منابع داخلی، بخش بزرگی آن باید از طریق سرمایه‌های خارجی جذب شود.

گسترش همکاری‌های اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی از جمله اولویت‌های دولت عراق در دوره جاری است و ماه‌هاست مذاکرات جدی با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی در این خصوص آغاز شده است.

عراق همچنین در جریان کنفرانس بازسازی عراق اواخر بهمن‌ماه گذشته درکویت، موفق شد موافقت لازم برای جذب بیش از 30 میلیارد دلار اعتبارات و منابع سرمایه‌ای از برخی کشورهای شرکت کننده را کسب کند.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند