پیش‌بینی ربیعی از قیمت کالاها در روزهای آینده

پیش‌بینی ربیعی از قیمت کالاها در روزهای آینده

سخنگوی دولت با بیان اینکه پیش بینی می‌شود قیمت‌ها روند کاهشی داشته باشد، گفت: بخشی از افزایش قیمت‌ها به خاطر این بود که نتوانسته بودیم ارز را به موقع تهیه کنیم و بدین واسطه کالا‌ها دیر وارد کشور شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی ربیعی سخنگوی دولت، امروز در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: با تصمیمات اخیر گمرک و بانک مرکزی ترخیص کالا‌ها سریع‌تر انجام خواهد شد و پیش بینی می‌کنیم قیمت‌ها روند کاهشی داشته باشد.

وی افزود: تقسیم کار جدیدی بین وزارت صمت و جهاد کشاورزی صورت گرفت تا بتوانیم درباره برخی کالا‌ها زنجیره کنترل و توزیع را یکجا جلو ببریم؛ از جمله اینکه بحث تامین مرغ و تخم مرغ از وزارت صمت جدا شد و کار‌ها از بخش خرید نهاده‌ها تا رسیدن به دست توزیع کنندگان به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شد.

ربیعی با بیان اینکه از چند هفته قبل کنترل قیمت برخی کالا‌ها در دستور کار جلسات ستاد اقتصادی دولت قرار گرفته است، گفت: بخشی از افزایش قیمت‌ها به خاطر این بود که نتوانسته بودیم ارز را به موقع تهیه کنیم و بدین واسطه کالا‌ها دیر وارد کشور شدند.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه باتوجه به عدم تأمین به موقع ارز کالا‌ها دیر خریداری و وارد کشور شدند، افزود: مشکل تأمین ارز با تمهیداتی که اندیشیده شد، حل شده است و در این راستا برای رفع مشکل از ارز مبادله‌ای و تهاتر استفاده شد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهور تأکید کرد: بخشی از کالا‌ها نیز در گمرکات مانده بود که همین امر هم به افزایش قیمت کالا‌ها منجر شده بود. معمولاً در گمرک ورودی و خروجی داریم که همیشه کالا‌هایی در این قسمت باقی می‌مانند به طور مثال برخی از واردکنندگان برنج انتظار داشتند با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی کالایشان وارد شود که ارز واردات برنج آزاد اعلام شد، اما واردکننده مدعی بود که کالای خود را با ارز قبلی وارد کشور کرده است و لذا چنین مشکلاتی موجود بود که نمی‌توانستیم به موقع آن‌ها را بازگو کنیم.

وی خاطر نشان کرد: درباره گمرکات نیز در جلسات اقتصادی دولت تصمیماتی اتخاذ شد که با تأمین ارز غیرنیمایی و تدابیر بانک مرکزی پیش‌بینی می‌کنیم تأثیرات اساسی روی قیمت کالا‌ها صورت بگیرد.

ربیعی تصریح کرد: ستاد تنظیم بازار نیز به طور منظم جلساتش را برگزار می‌کند که همه وزارتخانه‌های مربوطه نیز در آن شرکت می‌کنند و تقسیم کار‌ها در آنجا در این جلسات صورت می‌گیرد.

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش مطرح شده وزیر جهاد کشاورزی در جلسه امروز هیئت دولت عنوان کرد: وزیر جهاد در این جلسه گفت با هماهنگی‌ها و اقدامات صورت گرفته برخی مشکلات حل شده و ترخیص برخی کالا‌ها از گمرگات صورت گرفته است چنانچه ۲۵ هزار تن برنج وارد کشور شده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهور با بیان اینکه ذخیره‌سازی کالا در کشور نیز از وضعیت مناسبی برخوردار است، گفت: مدتی که با کمبود کالا مواجه شدیم، از ذخیره‌ها استفاده کردیم، اما جایگزینی مناسب کالا‌ها صورت گرفت و هم‌اکنون فکرمان روی تأمین اقلام شب عید مردم متمرکز شده است.

وی یادآور شد: با تلاش بانک مرکزی برای کالا‌هایی که لازم هست ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تخصیص پیدا کند، آن‌ها را به سرعت تأمین کردیم و بقیه ارز‌های مورد نیاز هم با صادرات به داخل کشور آمده و تأمین می‌شود.

سخنگوی دولت با اشاره قاچاق گوسفند و تاثیر این موضوع بر قیمت گوشت گفت: قیمت گوشت در دو طرف برخی از مرزهای کشور متفاوت است که باعث شده بود عده ای افراد سودجو دست به قاچاق گوسفند بزنند که تدابیری برای رفع این معضل نیز اندیشیده شد.

ربیعی تاکید کرد: صادرات تخم‌مرغ هم تا به تعادل رسیدن قیمت آن در کشور قطع شد.

سخنگوی دولت عنوان کرد: شورای عالی امنیت ملی مصوبه ای در خصوص تعطیل شدن یا نشدن نداشته است و همه تصمیم گیری ها در خصوص مسائل مرتبط به کرونا به ستاد ملی مقابله با کرونا واگذار شده است. تشخیص همه تعطیلی ها بر عهده کمیته سلامت و بهداشت ستاد ملی مقابله با کرونا است.

ربیعی با اشاره به جلسه ستاد ملی کرونا در حضور رهبر معظم انقلاب گفت: تشخیص همه تعطیلی‌ها به عهده کمیته سلامت ستاد ملی کرونا است که ریاست آن به عهده وزیر بهداشت است. معمولا در کشور ما همه نظر می‌دهند که این هم یکی از مواهب کشور ما است که در هر رده تصمیم گیری هر کسی هر نظری دارد اعلام می‌کند.

وی تتصریح کرد: آنچه که ملاک عمل است تصمیم کمیته بهداشت و سلامت ستاد کرونا به ریاست وزیر بهداشت است و هر تصمیمی که آن‌ها در مورد تعطیلی‌ها بگیرند، قطعا اجرا می‌شود، اساسا دنیا یک شیوه خاص برای مقابله کرونا نداشته است و صرفا از یک کشور حرف نمی‌زنیم و کشور‌های مختلف سیاست‌ها و شیوه‌های مختلف داشته‌اند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری عنوان کرد: ناچاریم تعطیلی را هر جا که لازم است انجام بدهیم و در عین حال عمل به پروتکل‌های بهداشتی را دستور کار قرار دهیم، و زندگی با پروتکل را ترویج کنیم. هیچ چشم اندازی برای پایان بیماری مثلا برای یک سال یا دو سال وجود ندارد بیشتر باید روی این متمرکز شویم که مردم در یک تلاش همگانی، پویشی ایجاد شود که همه از کودکی تا بزرگسالی و سالمندی دستور العمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

ربیعی با اشاره به اینکه شیوع ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در دید و بازدید‌ها افزایش پیدا کرد، افزود: ۸۸ درصد مرگ و میر‌های کشور در سالمندان یا بیماران زمینه‌ای است. در دوره اوج اول در اروپا، سالمندان زیادی فوت کردند، اما ما مراقبت‌های خوبی از سالمندان داشتیم که خوشبختانه درمراکز نگهداری بهزیستی دولتی و خصوصی هستند فوتی زیادی نداریم، ولی به یک باره مراودات خانوادگی منجر به افزایش تعداد فوتی‌ها شد.

وی درخصوص ضمانت اجرایی تصمیمات ستاد ملی کرونا نیز اظهار کرد: در موضوع مقابله با کرونا سیاست‌گذاری به عهده ستاد ملی مقابله با کرونا و چگونگی اجرای مصوبات به عهده قرارگاه است، استان‌ها هم تقریبا حالت قرارگاهی گرفته‌اند، بعلاوه وظیفه پیشنهاد به ستاد ملی دارند و تمام وظایف قرارگاه توسط استان‌ها اجرا می‌شود.

ربیعی با بیان اینکه در زمینه پاساژ‌ها و فعالیت‌های گروه ۲، ۳ و ۴ کنترل به صورت کامل انجام می‌شود و ضمانت اجرا هم دارد، گفت: گزارش اخطار‌ها و تعطیلی‌ها وبرخورد‌های جدی، وجود دارد. فقط در یک مورد با احتیاط رفتار می‌کنیم. افرادی که در مراکز عمومی از ماسک استفاده نمی‌کنند که آن هم در این زمینه بحث کردیم تا تقلیل پیدا کرد و کاملا هم اجرا می‌شود

سخنگوی دولت با بیان اینکه در مراکز عمومی که طرح «ماسک پوشیدن از خانه تا خانه» اجرا می‌شود، عنوان کرد: اگر این طرح را مراعات نمی‌کنند یک پیچیدگی‌هایی وجود دارد که برای آن هم تمهیداتی اندیشیده شده است تا تنش صورت نگیرد و افراد ملزم به اجرا شوند.

وی همچنین تصریح کرد: ضمانت اجرای مصوبات بالاست. در سفر‌های اخیر مشاهده شد که وقتی تصمیم گرفته شد با ضمانت اجرایی بالایی هم عملیاتی شد، اگر دستورالعمل‌های بهداشتی به همین شکل اجرا شود و همکاری‌های عمومی صورت بگیرد امیدواریم درهفته‌های آینده میزان مرگ و میر‌های ناشی از کرونا در کشور کاهش یابد.

منبع: میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند