تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه امروز ۳ شهریور ۱۴۰۱/ طلا در مدار کاهشی؟

ضوابط خرید طلا و سکه

قیمت‌ طلا و سکه دیروز چهارشنبه۲ شهریور ۱۴۰۱، روند کاهشی داشت. اخبار خوب برجامی و بازگشت خوشبینی‌ها نسبت به نتیجه مذاکرات، باعت کاهش قیمت دلار و به دنبال آن طلا و سکه شد. این در حالی است که اونس امروز افزایشی بود. سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.

به گزارش تجارت‌نیوز، کارشناسان معتقدند این روزها اونس اثرگذاری خود را بر بازار طلا و سکه ایران تا حد زیادی از دست داده است و این بازار از قیمت ارز و اخبار برجامی پیروی می‌کند. در نتیجه در صورت تداوم انتشار اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای و روند کاهشی قیمت دلار، بازار طلا و سکه ممکن است در کانال‌های فعلی که نسبت به به هفته‌های گذشته پایین‌تر است باقی بمانند.

در بازار طلا و سکه چه گذشت؟

امروز در بازار طلا و سکه نوساناتی وجود داشت. سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا را در لحظه تنظیم این خبر کاهشی اعلام کرده است. هر گرم طلای ۱۸ عیار اکنون یک میلیون و ۲۴۱ هزار و ۹۷۲ تومان داد و ستد می‌شود.

اما قیمت سکه طرح جدید در این لحظه روند افزایشی دارد و به قیمت ۱۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسیده است. رقم اعلامی حدود ۱۵ هزار تومان بیشتر از روز گذشته است. اما هنوز با کانال‌ ۱۴ میلیون تومانی پیشین فاصله دارد.

همچنین قیمت سکه طرح قدیم اکنون روند افزاشی دارد و به ۱۳ میلیون رسیده است. رقم اعلامی حدود ۵۰ هزار تومان بیشتر از روز گذشته است.

تداوم روند کاهشی بازار طلا و سکه

شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز،  نیز قیمت هر گرم طلا را در لحظه تنظیم این گزارش، کاهشی و یک میلیون و ۲۳۸ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرده است. حدود ۱۳ هزار تومان بیشتر از روز گذشته.

همچنین، این منبع قیمت تک‌فروشی سکه طرح جدید (امامی) را در لحظه تنظیم این خبر نزولی و ۱۳ میلیون و ۶۲۸ هزار تومان اعلام کرده است. رقم اعلامی، نسبت به روز گذشته حدود ۱۴۱ هزار تومان کمتر است.

به گزارش این سایت، سکه طرح قدیم (بهار آزادی) نیز در لحظه تنظیم این خبر کاهشی است و ۱۲ میلیون و ۹۶۷ هزار تومان معامله می‌شود. این رقم، ۵۰ هزار تومان از روز گذشته، کمتر است.

اما نرخ اونس جهانی در لحظه تنظیم این خبر، افزایشی و ۱,۷۴۶ دلار اعلام شده است.

در بازار ارز چه گذشت؟

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز دلار در بازار آزاد بر اساس گزارش بعضی کانال‌های تلگرامی، روند کاهشی داشت. روز گذشته کف و سقف قیمت دلار ۲۹,۰۸۰ و ۲۹,۵۵۰ تومان اعلام شد. امروز آغاز معاملات با نرخ‌هایی در حدود ۲۹,۲۰۰ نومان کلید خورد. در ادامه اما قیمت‌ها روند کاهشی یافت و به کانال ۲۸ هزار تومان وارد شد. آخرین نرخ اعلامی برای معامله در این کانال‌ها، ۲۸,۸۵۰ تومان بود. اما در ادامه نرخ‌ها در معاملات غیرقانونی فردایی افزایشی شد و به کانال ۲۹ هزار تومان بازگشت. این کانال‌ها معمولا قیمت‌ها را بالاتر از کف بازار اعلام می‌کنند.

امروز دلار توافقی بین کانال ۲۷ و ۲۸ هزار تومان در نوسان بود. امروز دلار هرات هم در کانال ۲۸ هزار تومانی نوسان داشت.

تا زمانی که مذاکرات به نتیجه نرسد، نمی‌توان مسیر حرکت دلار را مشخص کرد. دلار با هر خبر سیاسی بالا و پایین می‌شود و اخبار موجود در بازار هم بسیار متفاوت و متناقض است. عده‌ای می‌گویند مذاکرات به نتیجه می‌رسد و دلار تا ۵۰ و ۲۶ هزار تومان هم می‌رسد. پس دست نگه داشته‌اند تا به موقع دلار بخرند.

برخی دیگر هم معتقدند که مذاکرات به نتیجه نمی‌رسد یا اگر برسد، تاثیرش بر بازار ارز موقتی است و قیمت دلار دوباره به سمت بالا میل می‌کند.

سیگنال‌های موثر بر قیمت طلا و سکه

علاوه بر قیمت دلار، در مدت اخیر بازارهای مالی از جمله طلا و سکه، تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند. در این روزها نیز سیگنال‌هایی از مذاکرات هسته ای برای بازارها ارسال شده است.

رسانه‌های آمریکایی از افزایش احتمال توافق بین این آمریکا و ایران با وجود پابرجا ماندن شکاف‌ها خبر می‌دهند.

واشنگتن پست نوشت: به نظر می رسد ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای نزدیک‌تر شده‌اند، اما موانع و شکاف‌هایی در این پرونده باقی مانده است.

با توجه به شواهد موجود انتظار می‌رود دولت بایدن در هفته جاری کار بررسی پیشنهادات برجامی ایران را به اتمام برساند. هرچند هیچ یک از طرفین نشانه مستقیمی برای احیای توافق سال ۲۰۱۵ که ترامپ از آن خارج شد را بروز نمی‌دهند.

طبق گزارش واشنگتن پست مقامات آمریکایی پیش‌بینی می‌کنند تا روز چهارشنبه (امروز) به پیشنهادات برجامی ایران پاسخ دهند.

آخرین اخبار از تحولات بازارها را در صفحه گزارش بازارهای تجارت‌نیوز بخوانید.

پیش‌بینی قیمت طلا را هر روز ساعت ۱۹ در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند