پیش‌بینی قیمت دلار امروز 23 مهر 99 / قیمت دلار امروز کاهشی است؟

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 23 مهر 99 / قیمت دلار امروز کاهشی است؟

دیرروز ۲۲ مهرماه، خبری از نوسان های سنگین در بازار ارز و سکه نبود و معامله گران در وضعیت استراحت قرار داشتند. اما اما بازار ارز چگونه پیش می‌رود؟ آیا قیمت دلار کاهش پیدا می‌کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، خبرهای دیروز که به نظر می‌رسد روی قیمت دلار اثرگذار باشند، عبارتند از: واکسن کرونای ایرانی، توافق ایران و عراق و آغاز تردد تانکرهای سوخت و نتایج نظرسنجی که نشان از عقب ماندن ترامپ می‌دهد. از سوی دیگر چند روزنامه از کاهش احتمالی قیمت دلار در آینده نزدیک خبر داده‌اند.

همچنین اقتصادنیوز نوشت: در روزی که خرید و فروش‌ها کمتر از روزهای قبل بود، صرافی ملی قیمت فروش دلار را به بازار آزاد بسیار نزدیک کرد. بعدازظهر امروز صرافی ملی قیمت فروش دلار را 31 هزار و 600 تومان ثبت کرد که هزار و 100 تومان بیشتر از روز دوشنبه بود. با این حال، نکته عجیب‌تر، فاصله زیاد نرخ خرید این صرافی از رقم فروش بود. عدد 29 هزار و 600 تومانی در مقابل نرخ خرید بیانگر آن بود که این صرافی 2 هزار و 200 تومان زیر نرخ فروش بازار، حاضر است که اقدام به خرید ارز کند.

از چنین فاصله‌ای می‌توان دو برداشت داشت. اول اینکه ممکن است بازارساز تصور داشته باشد که قیمت‌های بالای 30 هزار تومان برای دلار ارزش خرید ندارد؛ در نتیجه بیشتر ترجیح می‌دهد نزدیک به نرخ بازار اقدام به فروش ارز خود کند، ولی تمایلی به خرید ارز ندارد. برداشت دیگر این است که صرافی‌های بانکی تصور می‌کنند، در شرایط فعلی افراد عادی زیادی حاضر به فروش دلار نیستند؛ از نگاه آنها در چنین شرایطی، بالا بردن نرخ خرید ممکن بود چنین تصوری را برای بازار ایجاد کند که ارقام فعلی نقاطی با ریسک بالا برای خرید ارز نیستند.

اگر قیمت دلار رو به سوی اعداد بالاتر داشته باشد، استراتژی بازارساژ در مورد پایین نگه داشتن نرخ خرید اشتباهی فاحش خواهد بود. با این حال، اگر قیمت ارز در آینده دچار کاهش شود، سیاست بازارساز در قیمت‌گذاری صرافی‌ها به درستی عمل کرده است.

حالا باید دید تمام این خبرها می‌تواند قیمت دلار را امروز در یک روند کاهشی قرار دهد؟

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند