پیش‌بینی قیمت دلار ۱۲ آذر ۱۴۰۰

پیش‌بینی قیمت دلار ۱۲ آذر ۱۴۰۰

قیمت دلار در بازار آزاد یازدهم آذر، به رقم ۲۷ هزار و ۳۲۶ تومان‌ رسید. واکنش امروز بازار ارز چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد یازدهم آذر، به رقم ۲۷ هزار و ۳۲۶ تومان‌ رسید. همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌های بانک‌ها دیروز قیمت دلار را برای فروش ۲۶ هزار و ۹۰۶ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۶ هزار و ۳۷۶ تومان خریداری می‌کنند.

افت و خیر قیمت درهم در مرز ۸ هزار تومان

قیمت درهم روز چهارشنبه توانست خود را به مرز هشت هزار تومان برساند. قیمت درهم در بازار ارز دیروز این مرز را از دست داد و به کانال هفت هزار تومان برگشت.(اقتصادنیوز)

احتیاط در بازار ارز

به نظر می‌رسد انتشار قطره‌چکانی اخبار مذاکرات وین، معامله‌گران بازار ارز را دچار مشکل کرده است. قیمت دلار در این روزها رفت و برگشتی شده است. یک روز قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند و روز بعد می‌ریزد.

حرکت رفت و برگشتی و نوسان قیمت دلار نشان می‌دهد معامله‌گران حس واحد و مشخصی نسبت به آینده مذاکرات وین ندارند. آنها نه از ثمربخشی مذاکرات مطمئن هستند و نه از ناکامی این دور مذاکرات.

ریزش قیمت دلار نزدیک است؟

این در حالی است که به نظر می‌رسید قبل از شروع مذاکرات وین، بازار ارز تصمیم خود را گرفته بود و می‌دانست که مذاکرات حداقل در این دور به نتیجه نمی‌رسد. برای همین ظرف مدت کوتاهی دلار کانال عوض کرد و وارد محدوده ۲۹ هزار تومان شد.

اما حالا به نظر می‌رسد معامله‌گران سردرگم شده‌اند. در واقع بازیگران ارزی، خود را با اخبار هماهنگ کرده‌اند. زمانی که اخبار مثبت و امیدوارکننده است قیمت دلار کمی ارزان می‌شود و به محض ارسال اخبار منفی و یا تعویق توافق، قیمت دلار صعودی می‌شود.

ردپای اخبار برجام همچنان در بازار ارز تهران

از جمله اخباری که در بازار ارز دیروز مورد توجه معامله گران ارزی قرار گرفت مربوط به نشریه آنلاین «اسلیت» (slate magazine) بود. این نشریه در مطلبی به قلم فرد کاپلان نوشت: ایالات متحده و ایران روز دوشنبه در وین در تلاشی دیگر که احتمالاً آخرین تلاش خواهد بود، برای احیای توافق هسته‌ای ایران با یکدیگر ملاقات کردند. اگر هیچ یک از طرفین از خواسته‌های فعلی خود عقب نشینی نکنند، مذاکرات که پنج ماه است متوقف شده، احتمالاً به جایی نخواهد رسید. در این صورت شاهد تشدید تنش‌ها یا چیزی بدتر از آن خواهیم بود.

همچنین «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در صفحه توئیتر خود نوشت: «مذاکرات وین با اولویت اساسی رفع تحریم‌ها و با جدیت جریان دارد. مذاکرات جدی کارشناسان هم تداوم دارد».

در پی رایزنی‌های روزهای گذشته در وین، هیأت ایران چهارشنبه دو سند را در اختیار طرف مقابل قرار داده است. سند نخست، دیدگاه‌های ایران در موضوع لغو تحریم‌ها و سند دوم در موضوع مسائل هسته‌ای است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند