پیش‌بینی قیمت روغن خوراکی در ۲ سال آینده!

قیمت روغن

با کاهش عرضه و اعمال محدودیت‌های صادرات، بهای اکثر کالاها افزایش یافت و در این میان با توجه به اینکه اوکراین یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های دانه‌های روغنی در جهان محسوب می‌شود، پیش‌بینی می‌شود بازار در سال‌های پیش رو با افزایش قیمت دانه‌های روغنی روبه‌رو شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، جنگ اوکراین اقتصاد جهان را با کسادی مواجه کرد؛ بطوریکه بازار کالاهای اساسی دچار اختلال شد.

اکوایران در این باره نوشت: اختلال ناشی از عرضه محصولات کشاورزی به ویژه روغن های خام خوراکی، موجب شده تا بهای این گوه کالاها به واسطه کاهش عرضه و یا صادرات و یا اثرات جایگزینی برخی روغن های خام، افزایش قابل توجهی داشته باشند.

در سال ۲۰۲۱ با مهار نسبی همه گیری کرونا و برگشت رونق به اقتصاد جهان، تقاضا برای برخی کالاهای اساسی کشاورزی افزایش یافت و بهای اکثار اقلام عمده از جمله دانه روغنی، روغن خام و کنجاله افزایش یافت. تهاجم روسیه به اوکراین موجب شد که عامل کاهش عرضه نقش مسلط را در رشد قیمت ایفا کند و ازین منشا شاهد افزایش مجدد بهای روغن های خام باشیم.

براساس گزارش منتشر شده از سوی معاونت اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۲ میزان افزایش قیمت برای روغن نارگیل حدود ۳۴ درصد، برای روغن پالم حدود ۴۶ درصد، برای روغن سویا حدود ۳۰ درصد، برای کنجاله سویا حدود ۲۳ درصد و برای دانه های سویا نیز حدود ۲۰ درصد باشد که با توجه به افزایش قیمت‌ها در سال ۲۰۲۱ ،سطوح قیمت این کالاها در سال ۲۰۲۲ تقریبا به دو برابر ارقام سال ۲۰۲۰ خواهند رسید. طی سالهای ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ نیز با وجود انتظار افت قیمت انواع روغن خام و محصولات دیگر زنجیره تولید آن، پیش بینی می‌شود همچنان سطح قیمت ها بالاتر از سال ۲۰۲۰ باقی بمانند.

منبع:اقتصادنیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند