تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱/ طلا گران می‌شود؟

پایان عرضه بورسی سکه

قیمت طلا و سکه دوشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۱، روند کاهشی داشت. سکه بار دیگر به کانال ۱۳ میلیون تومانی بازگشت. تغییر کانال در بازار ارز و عقبگرد دوباره به کانال ۲۹ هزار تومانی باعث شد با وجود روند افزایشی قیمت اونس، بازار داخلی نزولی شود. اخبار و سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهای گذشته واکنش‌های منفی طرف غربی به پاسخ هسته‌ای ایران، قیمت دلار را افزایشی کرده بود. به دنبال آن، قیمت‌ها در بازار طلا و سکه نیز صعودی شد. اما به نظر می‌رسد تاکید مقامات آمریکایی بر اینکه «توافق» همچنان بهترین گزینه در مورد مذاکرات هسته‌ای با ایران است، آرامش را تا حدودی به بازارها بازگردانده است. البته، امروز قیمت‌ها در بازار هرات و سلیمانیه نیز بر خلاف روزهای گذشته کاهشی بود. این موضوع نیز بر ورود دوباره نرخ ارز آمریکایی به کانال ۲۹ هزار تومانی تاثیر داشت.

به این ترتیب، طلا که روز گذشته از یک میلیون و ۲۸۰ هزار تومان رشد شده شده بود، دوباره به حدود قیمتی یک میلیون و ۲۶۰ تا یک میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بازگشت. سکه نیز از کانال ۱۴ میلیون تومانی عقبگرد کرد.

کارشناسان معتقدند همچنان قیمت‌ها در بازار طلا و سکه، بیش از هر چیز تحت تاثیر قیمت دلار و مذاکرات وین قرار دارد.

در بازار طلا و سکه چه گذشت؟

طلا و سکه امروز در بازارهای مختلف نوساناتی داشتند. سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا را در لحظه تنظیم این خبر کاهشی اعلام کرده است. هر گرم طلای ۱۸عیار اکنون یک میلیون و ۲۶۹ هزار و ۶۷۴ تومان داد و ستد می‌شود. این رقم حدود سه هزار تومان کمتر از بعد از ظهر امروز و حدود ۹ هزار تومان کمتر از روز گذشته است. طلا روز گذشته روند افزایشی داشت و به محدوده یک میلیون و ۲۸۰ هزار تومان رسید.

قیمت سکه طرح جدید نیز در این لحظه روند کاهشی دارد و به قیمت ۱۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسیده است. این نرخ تفاوتی با بعد از ظهر امروز ندارد و نسبت به روز گذشته، حدود ۳۶ هزار تومان کمتر است. روند قیمتی سکه امامی روز گذشته افزایشی بود و در بر اساس اعلام این منبع، در آستانه ورود به کانال ۱۴ میلیون تومان هم قرار گرفت.

همچنین قیمت سکه طرح قدیم اکنون روند نزولی دارد و به ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. این رقم با بعد از ظهر امروز تفاوتی ندارد و حدود ۵۱ هزار تومان کمتر از روز گذشته است. سکه بهار آزادی، روز گذشته روند افزایشی داشت و به ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.

تداوم کاهش قیمت‌ها

شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، نیز قیمت هر گرم طلا را در لحظه تنظیم این گزارش، کاهشی و یک میلیون و ۲۷۳ هزار تومان اعلام کرده است. حدود ۱۰ هزار تومان کمتر از روز گذشته. این نرخ تفاوتی با بعد از ظهر امروز ندارد. طلا دیروز در این سایت، روند افزایشی داشت و به محدود یک میلیون و ۲۸۴ هزار تومان رسیده بود.

همچنین، این منبع قیمت تک‌فروشی سکه طرح جدید (امامی) را در لحظه تنظیم این خبر کاهشی و حدود ۱۳ میلیون و ۸۸۵ هزار تومان اعلام کرده است. این رقم این رقم نسبت به بعد از ظهر امروز حدود ۴۰ هزار تومان کمتر و نسبت به روز گذشته حدود ۱۳۱ هزار تومان کمتر است. سکه امامی دیروز را صعودی به پایان رساند و حتی بر اساس اعلام این منبع، به کانال ۱۴ میلیون تومان هم وارد شد.

به گزارش این سایت، سکه طرح قدیم (بهار آزادی) نیز در لحظه تنظیم این خبر کاهشی است و ۱۳ میلیون و ۲۶۶ هزار تومان معامله می‌شود. این رقم تفاوتی با بعد از ظهر امروز ندارد و ۱۰۰ هزار تومان از روز گذشته کمتر است. دیروز قیمت سکه بهار آزادی، صعودی بود و به ۱۳ میلیون و ۳۶۷ هزار تومان هم رسید.

اما نرخ اونس جهانی در لحظه تنظیم این خبر، بر اساس گزارش برخی سایت‌ها افزایشی و ۱,۷۱۱٫۸۲ دلار اعلام شده است.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

به طور کلی دو عامل قیمت اونس و تحولات بازار ارز، روی قیمت طلا و سکه در بازار داخلی ایران اثرگذار هستند. اما در شرایط کنونی برخی کارشناسات معتقدند مورد اول، اثرگذاری خود را تقریبا از دست داده است.

برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: عاملی که قیمت طلا و سکه را در ایران کنترل می‌کند، نرخ دلار است. هر نوسانی که دلار تجربه کند، بازار طلا و سکه نیز، روند خود را بر اساس آن تغییر می‌دهند.

با وجود این، برخی کارشناسان همچنان به تاثیرگذاری قیمت اونس جهانی، بر بازار طلای و سکه داخلی معتقد هستند.

اما علی صادقین، کارشناس بازارهای مالی، روز گذشته در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: روند بازار طلا و سکه در روزهای آینده با توجه به اونس جهانی، نزولی پیش‌بینی می‌شود.

او افزود: با توجه به نشست فدرال رزرو در ماه سپتامبر، احتمال افزایش ۰،۷۵ درصدی قیمت طلا و فشار بر بازار طلا وجود دارد.

این کارشناس بازارهای مالی توضیح داد: احتمال دارد که قیمت دلار در این هفته در کانال ۲۹ و۳۰ هزار تومان نوسانی باشد، در نتیجه پیش‌بینی می‌شود قیمت سکه در این هفته بین ۱۳ میلیون و ۶۰۰ تا ۱۴ میلیون ۲۰۰ هزار تومان باشد.

سیگنال‌های موثر بر قیمت طلا و سکه

آخرین نوسانات دلار

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی، تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند. بازارهای مالی در ایران به ویژه قیمت دلار معمولا به اخبار سیاسی به ویژه در مورد مذاکرات هسته ای حساس بوده‌اند. در روزهای گذشته دلار بر همین اساس روند افزایشی داشت اما امروز بازار کمی آرام گرفت. هر چند ارز آمریکایی تا مدتی در کانال ۳۰ هزار تومان قرار داشت اما در لحظه تنظیم این خبر،بار دیگر به سطح ۲۹ هزار تومان بازگشته است.

دلار در بازار آزاد بر اساس گزارش بعضی کانال‌های تلگرامی، روز را با روند کاهشی آغاز کرد. روز گذشته قیمت دلار به حدود ۳۰۲۰۰ تا ۳۰,۳۰۰ تومان نیز رسیده بود اما امروز معاملات نقدی را با حدود ۳۰,۰۷۰ تومان آغاز کرد. در ادامه این روند کاهشی ادامه یافت و نرخ ارز آمریکایی به ۳۰,۰۵۰ رسید. در لحظه تنظیم این خبر معاملات با حدود قیمتی ۲۹,۷۵۰ تومان انجام می‌شود. معاملات غیرقانونی فردایی نیز همین روند را دارد و به سطح ۲۹ هزار تومان رفته است.

روز گذشته دلار روند افزایشی داشت. دیروز کف و سقف قیمت دلار به ۳۰,۱۵۰ و ۳۰,۳۰۰ تومان رسید.

روز گذشته نیز دلار روند افزایشی داشت و در معاملات غیرقانونی فردایی به کانال ۳۰ هزار تومان نیز رسید. اما بازار در معاملات نقدی کار خود را در کانال ۲۹ هزار تومان به پایان رساند. دیروز کف و سقف قیمت دلار به ۲۹,۹۵۰ و ۳۰,۰۸۰ تومان رسید.

دلار توافقی امروز به سطح ۲۸,۵۵۰ تومان هم رسید اما بار دیگر روند افزایشی به خود گرفت و با حدود قیمتی ۲۸,۷۴۹ تومان نیز معامله شد. همچنین دلار هرات دیروز وارد کانال ۳۰ هزار تومان شده بود اما اکنون وارد کانال ۲۹ هزار تومان شده و به ۲۹,۸۰۰ رسیده است.

دلار سلیمانیه نیز روز گذشته در کانال ۳۰ هزار تومانی نوسان داشت و امروز در همین کانال روند کاهشی دارد. آخرین قیمت حدود ۳۰,۲۰۰ تا ۳۰,۲۶۰ تومان است. 

آخرین اخبار برجامی

هر چند در روزهای گذشته، پاسخ ایران به نامه آمریکا و واکنش‌های منفی نسبت به آن، سیگنال‌های نگران‌کننده از گفتگوها را افزایش داده بود، اما به نظر می‌رسد تاکید مقامات آمریکایی بر اینکه همچنان توافق بهترین گزینه در مورد مذاکرات هسته‌ای است، تا حدودی جو را آرام کرده است.

نتیجه این شرایط کاهش قیمت ارز بوده است. در چنین شرایطی طلا  و سکه نیز با وجود روند افزایش اونس جهانی امروز کاهش قیمت را تجربه کردند. 

ایران: منتظر دریافت پاسخ آمریکا هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پاسخ ایران به طرف‌های دیگر مذاکره‌کننده در مذاکرات رفع تحریم‌ها سازنده، شفاف و قانونی بوده است.

ناصر کنعانی، بیان کرد: سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر این که موضوع تضمین در بحث مذاکرات رفع تحریم‌ها برای ما مهم است، گفت: موضوع تضمین برای ما دو وجهه دارد یک وجه تضمین موضوع لغو تحریم‌ها است به نحوی که ایران بتواند از منافع احیای برجام به صورت کامل منتفع شود وجه دیگر تضمین، مساله هسته‌ای است و دور کردن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از رفتارهای سیاسی و بازی‌های سیاسی است، چنان که اساسا اتهامات سیاسی در مناسبات آتی بین ایران و آژانس باعث ایجاد اخلال در روند توافق احتمالی آینده نشود.

سیگنال‌های سیاسی و شاخص‌های کلان اقتصادی در بعد داخلی و بین‌المللی بر قیمت دلار، طلا و سکه اثرگذار هستند.

پیش‌بینی قیمت طلا را هر روز ساعت ۱۹ در تجارت‌نیوز بخوانید.

اخبار از تحولات بازارها را در صفحه گزارش بازارهای تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند