چاپ اسکناس ۵۰۰ یورویی متوقف شد

چاپ اسکناس ۵۰۰ یورویی متوقف شد

بانک مرکزی اروپا در بیاینه‌ای اعلام کرد ۱۷ کشور از ۱۹ کشور عضو منطقه یورو، چاپ اسکناس بنفش ۵۰۰ یورویی را به دلیل نگرانی‌های امنیتی و پولشویی متوقف کرده‌اند.

کشورهای عضو منطقه یورو، چاپ اسکناس ۵۰۰ یورویی را به دلیل نگرانی‌های امنیتی و پولشویی متوقف کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ بانک مرکزی اروپا در بیاینه‌ای اعلام کرد ۱۷ کشور از ۱۹ کشور عضو منطقه یورو، چاپ اسکناس بنفش ۵۰۰ یورویی را متوقف کرده‌اند با این حال اتریش و آلمان تا بیست ششم آوریل به چاپ این اسکناس ادامه خواهند داد. به گفته بانک مرکزی اروپا، اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی هم چنان معتبر و قابل استفاده در دریافت و پرداخت نقدی خواهد بود.

بانک مرکزی اروپا در می ۲۰۱۶ اعلام کرد که صدور اسکناس ۵۰۰ یورویی را تا سال ۲۰۱۸ به دلیل نگرانی از پولشویی و تسهیل اقدامات مجرمانه متوقف خواهد کرد. اسکناس ۵۰۰ یورویی در کنار اسکناس ۱۰۰۰ فرانکی سوئیس، باارزش‌ترین اسکناس‌های جهان محسوب می‌شوند. به دلیل ارزش بالا و قابلیت حمل آسان، اسکناس ۵۰۰ یورویی از محبوبیت خاصی برای پولشویی و قاچاق برخوردار است.

به گفته بانک مرکزی اروپا، اسکناس‌های ۵۰۰ یورویی تنها ۲.۴ درصد از اسکناس های در چرخه را تشکیل می‌دهند اما بیش از ۲۰ درصد ارزش بازار را در اختیار دارند. تا پایان ماه نوامبر، ۵۲۱ میلیون قطعه اسکناس ۵۰۰ یورویی در چرخه پولی جهان بود.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند