رئیس سازمان غذا و دارو پاسخ داد:

چرا بخش خصوصی نتوانست واکسن کرونا وارد کند؟

چرا بخش خصوصی نتوانست واکسن کرونا وارد کند؟

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: شرکت‌های بزرگ واکسن سازی در دنیا حتی فایزر اعلام کرده‌اند که ما با دولت‌ها کار می‌کنیم و تا حالا به هیچ عنوان واکسن به بخش خصوصی ارائه و فروخته نشده است و این مساله برای سایر واکسن سازهای دنیا هم مطرح است که دلیل عمده عدم موفقیت بخش خصوصی ایران در واردات نیز همین بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدرضا شانه ساز معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، اظهار کرد: حدود ۳۸ معرفی نامه به شرکت‌های خصوصی برای واردات واکسن کرونا صادر شده و سفرای ایران در برخی کشورها، تذکر دادند که صدور این تعداد معرفی نامه برای شرکت‌های خصوصی به دلیل مراجعات مکرر این شرکت‌ها، قیمت واکسن کرونا در دنیا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: تا امروز هیچ کدام از معرفی‌نامه‌ها و رایزنی‌های بخش خصوصی منجر به نتیجه و واردات واکسن نشده است اما با دستور وزیر بهداشت مقرر شد سرعت و پیگیری‌های جدی‌تری شود تا اگر این معرفی‌نامه‌ها تا زمان مشخصی به نتیجه نرسد، لغو شود که در دستور کار سازمان غذا و دارو قرار گرفته است.

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: شرکت‌های بزرگ واکسن سازی در دنیا حتی فایزر اعلام کرده‌اند که ما با دولت‌ها کار می‌کنیم و تا حالا به هیچ عنوان واکسن به بخش خصوصی ارائه و فروخته نشده است و این مساله برای سایر واکسن سازهای دنیا هم مطرح است که دلیل عمده عدم موفقیت بخش خصوصی ایران در واردات نیز همین بوده است.

شانه ساز به وبدا گفت: امیدواریم که بخش خصوصی بتواند نسبت به واردات واکسن کرونا اقدام کند اما با سیاستی که در دنیا وجود دارد، این کار راحت و آسانی نیست. علیرغم برخی وعده‌ها مبنی بر واردات واکسن کرونا تا اوایل خردادماه به کشور اما تا الان هیچ محموله واکسنی از سوی بخش خصوصی وارد کشور نشده است و امروز هم درخواست معرفی نامه جدیدی مطرح شده بود که با دستور وزیر بهداشت، این کار انجام شد و امیدواریم که بتوانیم کمک کرده و بتوانند واکسن کرونا را به کشور وارد کنند.

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند