تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

رونمایی کادیلاک از خودرو ۹ میلیاردی / گران‌ترین خودرو برقی جهان

خودرو برقی کادیلاک

خودروسازی آمریکایی کادیلاک از خودرو برقی خود رونمایی کرد و احتمالا فروش این مدل تا سال ۲۰۲۳ آغاز خواهد شد. این خودرو با قیمت ۳۰۰ هزار دلار، گران‌ترین خودرو برقی معرفی شده تا به امروز است.

به گزارش تجارت‌نیوز،  کمپانی کادیلاک عکس و اطلاعاتی از مدل جدیدی منتشر کرده که نشان می‌دهد این خودروساز آمریکایی می‌خواهد در آینده با خودروسازان بسیار لوکس نظیر رولزرویس و بنتلی رقابت کند. نام این مدل جدید سلستیک (Celestiq) است و به گزارش رسانه‌ها قیمت پایه آن ۳۰۰ هزار دلار خواهد بود.

به نقل از بی‌بی‌سی، کادیلاک تا اواخر دهه پنجاه میلادی، استانداردی برای ماشین‌های لوکس جهان بود. اما در سال‌های اخیر بازار را به خودروسازان اروپایی و ژاپنی واگذار کرده و چند بار تلاشش برای احیای دوباره این برند ناموفق بوده است.

نمای جلویی خودرو برقی کادیلاک
نمای جلویی خودرو برقی کادیلاک

این خودرسازی برای بازگشت به اوج از شکوه گذشته‌اش الهام می‌گیرد. این شرکت می‌گوید سلستیک را با نگاهی به مدل الدورادو (Eldorado) سال ۱۹۵۷ و مدل V16 ساخت دهه ۳۰ میلادی طراحی کرده است. مدل الدورادو در زمان خود از نظر تک بودن و قیمت با رولزرویس رقابت می‌کرد.

کادیلاک اطلاعاتی درباره قیمت ماشین منتشر نکرده، اما روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال ماه گذشته از قول منابع آگاه خبر داد که قیمت پایه ماشین حدود ‌۳۰۰ هزار دلار است و بعد از اضافه‌شدن امکانات سفارشی قیمتش بسیار بیشتر خواهد بود. با این قیمت، کادیلاک گران‌ترین مدل الکتریکی است که تاکنون معرفی شده است.

آپشن‌ها و امکانات کادیلاک برقی

کمپانی کادیلاک می‌گوید تصاویری که منتشر کرده بسیار به مدل نهایی شبیه است. ماشین‌ها قرار است به صورت سفارشی و با دست تولید شود و مشتری می‌تواند تا حد زیادی ماشین را به سلیقه خود تغییر دهد. مثلا انتخاب رنگ نامحدود است و ماشین به هر رنگی که مشتری بخواهد تولید می‌شود.

نمای داخلی خودرو برقی کادیلاک
نمای داخلی خودرو برقی کادیلاک

خودروساز آمریکایی همچنین ادعا می‌کند که پیشرفته‌ترین فن‌آوری روز به سرنشینان ارائه می‌شود؛ از جمله نمایشگر ۵۵ اینچی که روی داشبورد است و امکانی که می‌توان با آن بخش‌هایی از سقف شیشه‌ای ماشین را مات کرد.

سیستم خودرانی به نام اولترا کروز از جمله امکانات دیگر ماشین است که به راننده اجازه می‌دهد در برخی خیابان‌ها و جاده‌های خارج از شهر دستش را از فرمان بردارد.

خودرو برقی کادیلاک، گران‌ترین خودرو برقی جهان
خودرو برقی کادیلاک، گران‌ترین خودرو برقی جهان

سلستیک دومین مدل الکتریکی کادیلاک خواهد بود. این شرکت در حال حاضر یک شاسی‌بلند الکتریکی به نام لیریک در محصولاتش دارد و اعلام کرده که همه مدل‌هایش تا سال ۲۰۳۰ الکتریکی خواهد شد.

دو کارخانه رولزرویس و بنتلی هم در حال ساخت ماشین‌های الکتریکی هستند. اولین مدل الکتریکی رولزرویس اواخر سال ۲۰۲۳ به بازار خواهد آمد. بنتلی هم قرار بود اولین مدل الکتریکی خود را اواخر سال ۲۰۲۵ به بازار عرضه کند. اما مدیر کارخانه هفته پیش اعلام کرد که فروش این مدل به سال ۲۰۲۶ موکول شده است. زمان عرضه کادیلاک سلستیک اعلام نشده، اما انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۳ به بازار بیاید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند