ساخت و ساز با کارت اعتباری مصالح، شدنی است؟

ساخت و ساز با کارت اعتباری مصالح، شدنی است؟

افزایش قیمت مسکن باعث شده است که دوباره بانک مسکن به فکر ارائه کارت مصالح ساختمانی به سازندگان و انبوه‌سازان بیافتد؛ کارتی که در سال‌های گذشته با ابهامات بسیار زیادی مواجه بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه مسکن معتقدند قیمت مصالح ساختمانی در رقابت با قیمت مسکن قرار گرفته و ساختمان‌سازی نیازمند برنامه‌ریزی جدی است.

با توجه به افزایش چشم‌گیر قیمت مصالح ساختمانی از جمله سیمان، فولاد و آهن آلات بسیاری از سازندگان با مشکل گرانی و همچنین کمبود مصالح ساختمانی روبرو شده‌اند. این موضوع باعث کاهش چشم‌گیر صدور پروانه ساختمانی و میزان ساخت وساز در کشور شده است که این خود زمینه ساز نگرانی بسیاری از سازندگان و انبوه‌سازان شده است.

افزایش قیمت مسکن باعث شده است که دوباره بانک مسکن به فکر ارائه کارت مصالح ساختمانی به سازندگان و انبوه‌سازان بیافتد؛ کارتی که در سال‌های گذشته با ابهامات بسیار زیادی مواجه بود.

یک پروژه شسکت‌خورده

در همین رابطه ایرج رهبر، دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن، با بیان اینکه مشخص نیست بانک‌ها با چه معیاری اقدام به ارائه کارت مصالح ساختمانی می‌کنند، گفت: ارائه کارت مصالح ساختمانی، سیاست شکست خورده‌ای است که نباید اجرا شود و هنوز اجرای این طرح، ابهامات بسیار زیادی برای متقاضیان دارد.

او ادامه داد: زمانی که می‌توان با تخفیف، مصالح ساختمانی از تولید کننده خریداری کرد یا دولت در قالب پیش‌خرید برخی از مصالح ساختمانی از جمله فولاد وسیمان همکاری کرده، آن را در اختیار سازندگان قرار دهد، چه معنایی دارد که این مصالح در قالب کارت ارائه شود؟

سود برای عده ای دلال؟

رهبر با بیان اینکه کارت مصالح ساختمانی برای بسیاری از سازندگان با سود همراه است و اگر دولت قرار است تسهیلاتی برای خرید مصالح به متقاضیان دهد چرا این طرح را در قالب کارت اجرایی می‌کند؟ افزود: این طرح در حال حاضر دارای ابهامات بسیار زیادی است و در صورتی که اجرا شود دوباره با شکست مواجه خواهد شد.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران با بیان اینکه عدم ثبات در بازار ساخت و ساز و همچنین بازار مصالح ساختمانی خود باعث شده بسیاری از سازندگان و بخش خصوصی به این بازار ورود پیدا نکند، افزود: افزایش چشم‌گیر قیمت مصالح ساختمانی در چند ماه گذشته باعث شده که بسیاری از سازندگان ریسک کمتری برای ورود به بازار ساخت وساز کند.

او با تاکید بر اینکه قیمت فولاد در چند ماه گذشته ۴ برابر گران‌تر شده است، گفت: با این میزان افزایش قیمت برای سازنده ساخت مسکن به صرفه نیست و همین اموال باعث می‌شود که میزان مشارکت سازندگان در ساخت مسکن کاهش یابد.

کارت مصالح چیست؟

براساس این گزارش چندی پیش مدیرعامل بانک مسکن از نهایی شدن صدور کارت مصالح ساختمانی خبر داد. کارتی با مبلغ ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان که به گفته رئیس این بانک برای پیشبرد برنامه ساخت یک میلیون مسکن رئیس جمهور دنبال می‌شود.

مدیر عامل بانک مسکن اعلام کرد که وعده دولت برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی شدنی است و در این راستا بایستی تمام نهاد‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط با اتفاق نظر کنار هم باشند تا این هدف محقق شود.

محمود شایان بیان کرد: صدور کارت اعتباری مصالح ساختمانی در حال پیگیری است تا بتوانیم بخشی از تسهیلات خُرد مسکن را در این قالب ارائه دهیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند