ایران بروکر

کارگزاری‌هایی که یک روزه جایگزین «آگاه» شدند!

تجارت نیوز

پس از اختلال در سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه طی روزهای پایانی هفته اتفاقات قابل توجهی رخ داده است. از یک طرف گلایه سهامداران این کارگزاری و از سوی دیگر رسانه‌ها از شکوفایی کارگزاری‌های گمنام پس از قطعی آگاه خبر داده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، پس از اختلال در سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه، خیلی از سهامداران این کارگزاری به روش‌های مختلف گلایه خود را ابراز کردند. تعدادی از آنها حضوری و تعدادی هم در شبکه‌های اجتماعی انتقادات خود را مطرح کردند و علاوه بر این، برخی هم برای تغییر کارگزاری خود اقداماتی را انجام دادند.

بخشی از کامنت‌های این سهامداران را در گزارش «کارگزاری آگاه فعلا به حالت عادی برگشت» می‌توانید بخوانید.

در همین حال تا این لحظه از روز شنبه، هفتم تیر ماه سامانه معاملاتی این کارگزاری فعلا به حالت عادی برگشته است اما در این مدت اختلال یک روز کاری کارگزاری آگاه، اتفاقات قابل توجهی رخ داده است.

یکی از این اتفاقات شکوفایی کارگزاری‌های گمنام بوده است.

دنیای اقتصاد خبر داده است: در پس این اتفاق با گشت و ‌گذاری در فضای مجازی از جمله کانال‌های تلگرامی با محتوای بورس شاهد بودیم که کارگزاری‌های کوچک و گمنام از این شرایط (اختلال در سامانه معاملات کارگزاری مذکور) بهره برده و خود را پذیرای مشتریان و سرمایه‌گذاران با شرایط به نسبت مطلوب‌تر اعلام کردند.

به این صورت که در برخی از این کانال‌ها پستی قرار داده شده با این عنوان که: این روزها سامانه معاملاتی بسیاری از کارگزاری‌ها دچار اختلال و قطع و وصلی‌های مکرر شده، که دلیل عمده آن شلوغی و ترافیک بسیار بالای سایت است. بر همین اساس عزیزانی که به دنبال یک کارگزاری عالی و پنل معاملاتی بسیار مناسب هستند، می‌توانند مشخصات خود را ارسال کنند. با پیگیری‌های صورت‌گرفته دریافتیم کارگزاریی‌ها که تا پیش از این چندان نام‌آشنا نبوده‌اند با استفاده از فرصت به وجود آمده شرایطی به نسبت بهتر از شرایط عادی کارگزاری‌های معروف برای مشتریان جدید در نظر گرفته‌اند؛ پنل کاربری ساده، خلوت، سریع و بدون هنگی، مناسب سفارش‌های سرخطی، استفاده از راهنمایی مشاوران و استادان از جمله این شرایط است.

مطالعه کنید
تحلیل تکنیکال ثشاهد / دوره اصلاح سهم به پایان می‌رسد؟

همچنین برای ورود به این کارگزاری‌ها به حضور فیزیکی احتیاجی نیست و مشتریان می‌توانند به‌صورت غیرحضوری کارهای اداری مرسوم در کارگزاری را انجام دهند. حتی در این بین شرایط اعتباردهی این دسته از کارگزاری‌ها به مشتریان نیز به نسبت آسان‌تر از کارگزاری‌های بنام است. طبق پرس و جوها، این کارگزاری‌ها در بدو ورود ۵ درصد گردش تا ۱۰ درصد پرتفولیو اعتبار اعطا می‌کنند و بعد از انجام معاملات قابلیت افزایش به ۲۰ درصد را نیز دارد. در اغلب کارگزاری‌ها گردش حساب مشتریان باید ۳ ماه مورد بررسی قرار گیرد (در واقع مشتری در این سه ماه باید کارمزد مطلوبی را عاید کارگزاری کند تا کارگزار او را واجد شرایط اعطای اعتبار لحاظ کند) و به شرط سه بار گردش در ماه به‌صورت میانگین، سپس ۲۰ درصد از کل دارایی‌شان را می‌توانند اعتبار دریافت کنند که این نیز منوط به شرط‌ها و شروط‌ دیگری‌ است.

به نظر می‌رسد همزمان با شرایط پیش آمده؛ قوانین سختگیرانه و دلبخواهی شرکت‌های کارگزاری در اعطای اعتبار و مراحل احراز هویت بیش از پیش موجب متبلور شدن و ایجاد فضای رشد و ابراز وجود کارگزاری‌های کوچک و گمنام شده است.

نظرات