کاهش جابه جایی مستاجران

کاهش جابه جایی مستاجران

آمار رسمی نشان می‌دهد که قراردادهای اجاره واحدهای مسکونی در ۱۰۷ روز نخست سال ۱۳ درصد کاهش یافته و این رقم در تهران به ۲۲ درصد می‌رسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، تازه ترین آمارهای استخراجی از سامانه اطلاعات بازار املاک حاکی از رکود دو برابری معاملات مسکن در تهران نسبت به کل کشور و همچنین افزایش تمدید اجاره هاست.

بر اساس اطلاعاتی که فارس به نقل از اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران منتشر کرده است، در بازه زمانی ابتدای امسال تا ۱۴ تیرماه، در کل کشور، ۳۴۲ هزار و ۴۶ قرارداد اعم از مبایعه نامه و اجاره نامه منعقد شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۵ درصد کاهش را نشان می دهد. این در حالی است که در تهران این تعداد ۷۳ هزار و ۸ فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۹۷، ۳۶ درصد افت داشته است.

در بخش خرید و فروش مسکن، اطلاعات ارائه شده نشان می دهد که در مجموع و کل کشور، تعداد ۱۸۰ هزار و ۴۹۴ قرارداد منعقد شده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل، ۱۸ درصد افت را نشان می دهد.

با این حال، این رقم در تهران، افت شدیدتری داشته است. به طوری که ۲۹ هزار و ۷۳۶ فقره قرارداد در این باره در تهران به ثبت رسیده که نسبت به سال قبل، ۴۹ درصد افت را نشان می دهد.

این آمار در حالی است که بانک مرکزی به تازگی، افت معاملات سه ماهه مسکن در سال جاری در تهران را منفی ۴۴٫۸ درصد اعلام کرده بود. آمارهای ارائه شده از سامانه املاک توسط اتحادیه مشاوران املاک تهران همچنین حاکی از رکود معاملات اجاره در کشور است.

بر این اساس، در بازه ۱۰۷ روز ابتدای امسال، تعداد ۱۵۸ هزار و ۴۷۰ قرارداد اجاره در کل کشور ثبت شده است که افت ۱۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ دارد.

این رقم در تهران ۴۲ هزار و ۷۳۲ قرارداد با کاهش ۲۲ درصدی بوده است. به نظر می رسد با توجه به صعود قیمت مسکن در سال جاری، همزمان با افت قراردادهای خرید و فروش و اجاره، موجران و مستاجران تمایل بیشتری داشته اند تا قراردادهای قبلی را بدون ثبت رسمی، تمدید کنند.

منبع: روزنامه خراسان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند