کاهش ذخیره ارزی چین برای اولین‌ بار در یک‌سال گذشته

آمار بانک مرکزی چین نشان می‌دهد که ذخیره ارزی این کشور برای نخستین بار پس از یک‌سال در فوریه سال جاری کاهش یافته است.

آمار بانک مرکزی چین نشان می‌دهد که ذخیره ارزی این کشور برای نخستین بار پس از یک‌سال در فوریه سال جاری کاهش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، از یی‌سی‌چین، این کشور دارای بزرگ‌ترین ذخیره ارزی در دنیاست اما در ماه فوریه این ذخیره به سه هزار و 134 میلیارد دلار رسیده است.

بانک مرکزی چین در گزارش جدید خود آورده است این اولین بار از ژانویه سال 2017 است که ذخیره ارزی چین کاهش یافته است.

بانک مرکزی چین مبلغ کاهش ذخیره ارزی را 26 میلیارد و 980 میلیون دلار عنوان کرد.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در سال 2016 میلادی، برای نخستین بار در 6 سال پیش از آن، ذخیره ارزی چین به زیر سه هزار میلیارد دلار رسید.

بسیاری از اقتصاددانان چینی رسیدن ذخیره ارزی به کمتر از سه هزار میلیارد دلار را یک خطر برای رشد اقتصادی دانسته‌اند اما دولت چین بر رشد اقتصادی با ثبات 6.5 تا هفت درصدی تاکید می‌ورزد.

آمار رسمی منتشر شده اداره تبادلات ارزی چین نشان می‌دهد تا پایان سال 2016 میلادی میزان ذخیره ارزی چین کمی بیش از دو هزار و 998 میلیارد دلار بوده است.

جولیا ایوانز تحلیل‌گر مسایل اقتصادی چین در مصاحبه‌ای که نشریه ساوت چاینا هنگ‌کنگ منتشر کرده است می‌گوید پایین آمدن ذخیره ارزی و رسیدن به آن به زیر سه هزار میلیارد دلار در واقع یک مساله روانی است.

وی می‌افزاید دولت چین بر گردش سرمایه بشدت نظارت می‌کند و نوسانات یوان، پول ملی چین هم در این زمینه بی‌تاثیر نبوده است.

اگر نرخ دلار تضعیف شود چین می‌تواند نرخ تبادلات ارزی خود را بهتر از گذشته مدیریت کند و از لحاظ گردش سرمایه، این کشور در شرایط بهتری قرار خواهد گرفت.

در مجموع تعیین خط مرزی برای ذخیره ارزی چین معنای خاصی ندارد اما کاهش بی‌رویه آن می‌تواند سرمایه‌گذاران را به سمت استفاده از یوان سوق دهد که البته برای چین پدیده‌ای خرسند کننده خواهد بود که به‌دنبال بین‌المللی کردن ارز خود است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند