موضوعات داغ:
صندوق بین‌المللی پول:

کرونا ۰.۱ درصد از رشد اقتصاد جهان کم می‌کند

کرونا ۰.۱ درصد از رشد اقتصاد جهان کم می‌کند

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد شیوع ویروس کرونا ۰.۱ درصد از رشد اقتصاد جهان را کم می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد شیوع ویروس کرونا احتمالا رشد اقتصاد چین را در سال جاری میلادی تا 5.6 درصد کاهش می‌دهد که 0.4 درصد کمتر از دورنمای ماه ژانویه است. این ویروس همچنین 0.1 درصد از رشد اقتصاد جهان را کم می‌کند.

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، این پیش‌بینی را برای بانک‌های مرکزی و وزرای دارایی 10 اقتصاد بزرگ جهان در ریاض فرستاد ولی گفت صندوق بین‌المللی پول آینده وحشتناک‌تری را پیش‌بینی می‌کند.

چین در روز شنبه یک کاهش شدید در تعداد مرگ و میرهای جدید و موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا را گزارش داد ولی مقامات بهداشتی جهان هشدار داده‌اند هنوز برای پیش‌بینی شیوع این ویروس خیلی زود است چون موارد ابتلا به این بیماری در کشورهای دیگر رو به افزایش است.

جورجیوا گفت: «در سناریوی فعلی، سیاست‌های اعلام شده در حال اجرا هستند و اقتصاد چین در سه ماه دوم سال جاری میلادی به شرایط عادی باز می‌گردد. در نتیجه، تاثیر آن بر اقتصاد جهان نسبتا کم و کوتاه‌مدت خواهد بود».

«ولی ما سناریوهای وحشتناک‌تری را هم در ذهن داریم، یعنی شرایطی که شیوع این ویروس طولانی‌تر و گسترده‌تر شود. در این شرایط پیامدهای آن برای رشد اقتصاد جهان هم وسیع‌تر خواهد بود».

اجلاس جی 20 در آخرین پیش‌نویس اطلاعیه رسمی خود، اهمیت کمتری برای شیوع ویروس کرونا به عنوان یک خطر برای رشد اقتصاد جهان قائل شده است.

جورجیوا گفت صندوق بین‌المللی پول آماده است برای فقیرترین و آسیب‌پذیرترین اعضای خود امتیازاتی در نظر بگیرد.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند