اکسکوینو

کاهش قیمت گوشت در راه است / نرخ هر کیلو دام زنده سبک‌ ۳۲ هزار تومان

تجارت نیوز

پوریان گفت: با توجه به کنترل قاچاق و ذخیره‌سازی مناسب در سردخانه‌ها، شاهد کاهش قیمت گوشت در روزهای آینده خواهیم بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، منصور پوریان رییس شورای تامین‌کنندگان دام کشور، با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه گوشت وجود ندارد، اظهار کرد: با توجه به ذخیره‌سازی مناسب و عرضه تولید داخل به بازار، قیمت دام زنده و به تبع آن گوشت قرمز کاهش پیدا کرده است.

وی از کاهش ۴ هزار تومانی دام زنده خبر داد و گفت: هم اکنون قیمت دام سبک زنده به سبب فراوانی عرضه از ۳۶ هزار به ۳۲ هزار تومان تقلیل پیدا کرده است.

پوریان ادامه داد: واردات ۵۰ هزار راس دام زنده در هفته‌های اخیر تاثیر خوبی را بر جو بازار گذاشته است، به‌طوری که شاهد ثبات نسبی بر قیمت گوشت هستیم و ادامه این روند بر کاهش قیمت اثرگذار است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قاچاق دام از مرز‌های کشور به حداقل رسیده است، بیان کرد: با توجه به قوانین جدید دامپزشکی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا، جابجایی دام در استان‌ها به سختی انجام می‌گیرد و این امر در کنار کشتار دام در استان بر کنترل قاچاق تاثیر خوبی داشته است، با ادامه این روند پیش‌بینی می‌شود در روز‌های آتی، قیمت گوشت در بازار کاهش یابد.

پوریان با تکذیب صادرات دام‌های وارداتی گفت: اگرچه برخی افراد مباحثی مبنی بر صادرات مجدد دام های وارداتی را مطرح می کنند، اما چنین امری وجود ندارد و تنها مطرح کردن چنین اظهاراتی بر نوسان قیمت دامن می‌زند، چرا که دام‌ها بلافاصله پس از ورود به کشتارگاه می‌روند.

رییس شورای تامین‌کنندگان دام کشور قیمت هر کیلو لاشه بره پرواربندی با وزن بالا در عمده‌فروشی را ۶۳ هزار و وزن سبک ۷۲ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به کاهش قیمت دام زنده و عرضه مناسب، قیمت گوشت دستخوش تغییر و تحولاتی در بازار قرار می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: اگر گوشت‌های وارداتی به درستی توزیع شود، به‌طوری که به هر نفر حداکثر ۵ کیلو برسد، بدون شک با کاهش قیمت در بازار روبه‌رو خواهیم شد، اما هم‌اکنون نمی‌توان درصدی برای آن اعلام کرد.

پوریان در پایان‌ تصریح کرد: علی‌رغم آنکه برخی افراد اظهاراتی مبنی بر کمبود گوشت در بازار را مطرح می‌کنند، اما چنین امری صحت ندارد و‌ جای هیچ‌گونه نگرانی مبنی بر کمبود و افزایش مجدد قیمت نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند