کاهش ۲ میلیارد دلاری کسری حساب جاری ترکیه

کسری حساب جاری دولت ترکیه در ماه جولای سال جاری یک میلیارد و 751 میلیون دلار بوده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته میلادی بیش از دو میلیارد دلار کاهش را نشان می‌دهد.
کاهش ۲ میلیارد دلاری کسری حساب جاری ترکیه

داده‌های اقتصادی اخیر بانک مرکزی ترکیه نشان می‌دهد که میزان کسری حساب جاری این کشور طی یک‌سال از ماه هفتم سال گذشته میلادی تا پایان ماه جولای سال جاری به ۵۴ میلیارد و ۵۶۰ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، داده‌های اقتصادی گزارش بانک مرکزی ترکیه از پیشرفت تعادل پرداختی‌های کشور این کشور خبر می‌دهد، به طوری‌که کسری حساب جاری دولت ترکیه در ماه جولای سال جاری یک میلیارد و ۷۵۱ میلیون دلار بوده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته میلادی بیش از دو میلیارد دلار کاهش را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش این مرجع سیاست‌های پولی ترکیه، کسری حساب جاری سالیانه دولت تا آخر ماه جولای سال جاری میلادی ۵۴ میلیارد و ۵۶۰ میلیون دلار است.

بنا بر اعلام رسانه‌های این کشور با استناد به گزارش بانک مرکزی، کسری حساب جاری ترکیه در حال حاضر به بیش از ۶ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده که طبق گزارش موسسه اعتبارسنجی فیچ، این امر ناشی از افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و مصرف خانوارها است.

میزان حساب جاری هر کشور نشان‌گر مقدار سلامت اقتصادی کشور است که شامل خالص صادرات خدمات و کالا (صادرات پس از کسر واردات)، خالص درآمدهای سرمایه‌گذاری شده و خالص تراکنش‌های جاری مالی است.

حساب جاری مثبت کشور به آن معناست که کشور وام‌دهنده بوده و حساب جاری منفی کشور نیز به این معنی است که کشور بدهکار است.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز