اکسکوینو
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

افزایش سرمایه ۲۳۳ درصدی یک شرکت بورسی

تجارت نیوز

بررسی اطلاعیه‌های جدید کدال نشان می‌دهد که قرار است که شرکت افزایش سرمایه دهند. کدام شرکت‌ها افزایش سرمایه می‌دهند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده در سایت کدال با افزایش سرمایه سه شرکت بورسی و فرابورسی موافقت شد. بر همین اساس، سرمایه شرکت‌های مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، پخش هجرت و سرمایه‌گذاری اقتصاد شهر طوبی افزایش پیدا می‌کند.

میدکو

شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه با نماد میدیکو در مجمع عمومی فوق العاده خبر از افزایش سرمایه داد.

مدیکو قرار است سرمایه ۶۰۰۰ میلیاردی خود را ۱۴۰۰۰ میلیارد تومان یا معادل ۲۳۳ درصد افزایش دهد. این افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده‌های نقدی است.

هجرت

شرکت پخش هجرت با نماد هجرت خبر از افزایش سرمایه خود داد. بر همین اساس سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومانی این شرکت ۶۰ میلیارد تومان معادل ۶۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

وطوبی

شرکت سرمایه‌گذاری اقتصاد شهر طوبی با نماد وطوبی در مجمع عمومی فوق‌العاده خود به هیات مدیره پیشنهاد افزایش سمراهی داد.

در حال حاضر سرمایه این شرکت ۱۱۰۰ میلیارد تومان است و قرار است افزایش ۱۹۰۰ میلیارد تومان معادل ۱۷۲ درصد را تجربه کند. این افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران، آورده نقدی و سود انباشته است.

افزایش سرمایه چیست؟

افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکت‌هاست. شرکت‌ها برای اینکه بتوانند فعالیت‌های خود را توسعه دهند و قدرت رقابت خود را حفظ و یا افزایش دهند اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند. در برخی از مواقع نیز این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت صورت می‌گیرد. این تامین منابع مالی جدید می‌تواند به شکل‌های مختلفی صورت پذیرد.

هنگامی که یک شرکت در بورس بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تأمین کند. تفاوت اصلی بین انواع روش های افزایش سرمایه، در محل تامین این منابع جدید است.

انواع افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سهام جایزه)، از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران، از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و به روش صرف سهام هستند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند