موضوعات داغ:
به علت شوری آب

کشاورزی خرمشهر ۱۴۶ میلیارد ریال خسارت دید

کشاورزی خرمشهر ۱۴۶ میلیارد ریال خسارت دید

مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر، میزان خسارت وارده به کشاورزی خرمشهر در بخش‌های زراعت و دامپروری را ۱۴۶ میلیارد ریال اعلام و از تامین نشدن این اعتبار تاکنون خبر داد.

محمد مطرودی با اشاره به خسارت ۱۴۶ میلیاردی بخش کشاورزی خرمشهر بر اثر شور شدن آب رودخانه کارون اظهار کرد: کاهش نزولات جوی، افزایش دما و تنش شوری اخیر آب کارون به بخش‌های زراعت؛ باغداری و دامپرویی خساراتی را وارد کرده است که اعتبار مورد نیاز برای پرداخت این خسارت هنوز تامین نشده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر با بیان اینکه شوری بی‌سابقه آب کارون که ای سی آن به ۱۶ هزار میکروموس هم رسید، باعث نابودی کشت‌هایی همچون سبزیجات، یونجه زارها و پاجوش‌های نخل در خرمشهر شد، افزود: ۱۹۰هکتار سبزی کاری، ۱۴۰ هکتار یونجه زار به ترتیب به ارزش ۵۰ و ۲۰ میلیارد ریال در پی بحران شوری آب خسارت دیدند.

طبق گفته مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر، توقف رشد نخیلات، ریزش بخشی از محصول و کاهش کیفیت محصول باقی مانده از جمله خسارت وارد به نخلستان‌های خرمشهر در پی بروز این مشکلات بوده است.

مطرودی از کاهش ۳۰ درصدی محصول خرما خرمشهر در سال زراعی جاری به همین دلیل خبر داد و گفت: امسال ۳۰ درصد محصول خرما به ارزش دو هزار و ۵۰۰ با شور شدن آب خسارت دید که ارزش ریالی آن ۶۲ میلیارد ریال برآورد شده است.

وی اضافه کرد: همچنین در این مدت زمانی چهار هزار و ۵۰۰ پاجوش نخل «برحی» به ارزش ریالی هفت و نیم میلیارد ریال و هفت هزار و ۵۰۰ پاجوش «استعمران» به ارزش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هم خسارت دید.

مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر، همچنین میزان خسارت وارد شده به بخش دام و طیور با محاسبه میزان تلفات در این بخش را هم معادل پنج میلیارد ریال اعلام کرد.

وی با اشاره به تداوم شوری آب از بهبود وضعیت در پی احداث بندهای خاکی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه بند خاکی مارد احداث شده و قرار است بندی دیگر در بهمنشیر نیز احداث شود، بحث شوری آب تادحدود زیادی کنترل می‌شود.

مطرودی در ادامه با یادآور شدن اینکه ادامه فعالیت‌های زراعی و باغی با توجه به شرایط موجود ممکن نیست و کشاورزان خرمشهری در تامین معیشت دچار مشکل شده اند که می تواند مشکلات اجتماعی و انتقادی در شهرستان را در پی داشته باشد خواستار توجه ویژه و تدوین برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت برای رفع مشکلات کشاورزان شد.

تامین اعتبار فوری برای تامین هزینه‌های روزانه معیشت کشاورزان، تامین اعتبار لازم برای کشت و احیای مجدد و همچنین اعمال بخشودگی‌ها از جمله بخشودگی حق‌آبه کشت‌های تابستانه سال جاری و خرید تضمینی محصول خرمای کشاورزان خرمشهری با توجه به کاهش کیفیت این محصولات در پی بروز مشکلات آبی در مدت اخیر از جمله راهکارهای پیشنهادی مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر برای کاهش این مشکلات بود.

 

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند