گام جدی کشورهای حوزه خلیج فارس برای رسیدن به اتحاد اقتصادی

کشورهای عرب خلیج فارس درباره برنامه دستیابی به اتحاد اقتصادی بین خود تا سال ۲۰۲۵ گفتگو کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز،  این موضوع در جریان نشست کمیته همکاری‌های مالی و اقتصادی کشورهای خلیج فارس در ریاض با حضور وزیران دارایی شش کشور عضو و نایف الدبیر کل شورای همکاری خلیج فارس مطرح شد.

بر اساس گزارش ایلنا از خبرگزاری عربستان سعودی (SPA)، این کمیته توصیه‌های ارائه شده به خود را در خصوص تحولات برنامه دستیابی به اتحاد اقتصادی میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تا سال ۲۰۲۵ بررسی کرد.

این کمیته همچنین اقدامات انجام شده در خصوص فعالیت‌های باقی مانده برای ایجاد اتحادیه گمرکی و اجرای کامل مسیرهای بازار مشترک خلیج فارس بر اساس جدول زمانی مشخص تا قبل از پایان سال ۲۰۲۴ را بررسی کرد.

در ژانویه گذشته، محمد الجدان، وزیر دارایی عربستان، در جلسه کمیته همکاری‌های مالی و اقتصادی، بر لزوم افزایش سرعت هماهنگی بین کشورهای خلیج فارس برای رسیدن به وحدت اقتصادی تا سال ۲۰۲۵ تاکید کرد.

الجدان در آن زمان گفت: گام‌های جدی برای دستیابی به هماهنگی، یکپارچگی و وابستگی متقابل میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در همه زمینه‌ها و رفع موانعی که مانع این امر می‌شود، وجود دارد.

در آخرین اجلاس سران خلیج فارس که دسامبر گذشته در پایتخت عربستان برگزار شد، سران شش کشور حاشیه خلیج فارس (عربستان سعودی، قطر، امارات، بحرین، کویت و سلطان نشین عمان) بر ضرورت تحقق اتحاد در زمینه‌های سیاست خارجی، اقتصادی و نظامی تاکید کردند.

شورای همکاری خلیج فارس از زمان تأسیس آن در سال ۱۹۸۱، شاهد گام‌های متعددی در جهت دستیابی به وحدت اقتصادی خلیج فارس بود که با ایجاد منطقه آزاد تجاری در سال ۱۹۸۳ آغاز شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند