بانک‌های مرکزی کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را دارند؟

گزارش‌ها نشان می‌دهد، رتبه‌های 10 بانک مرکزی با بیشترین ذخایر طلا در جهان طی چند سال گذشته بدون تغییر باقی مانده و ایالات متحده با بیش از هشت هزار تن، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.
بانک‌های مرکزی کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را دارند؟

نظرسنجی طلای جی‌اف‌ام‌اس نشان می‌دهد رتبه‌های ۱۰ بانک مرکزی با بیشترین ذخایر طلا در جهان طی چند سال گذشته بدون تغییر باقی مانده است. ایالات متحده با بیش از هشت هزار تن، رتبه نخست را به خود اختصاص داده و این کشور به تنها‌یی به اندازه مجموع ذخایر سه کشور بعدی ذخایر طلا دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، طی هفت سال گذشته، روسیه همواره بزرگ‌ترین خریدار طلا در جهان بوده است. این کشور در سال ۲۰۱۸، حدود ۲۷۴ تن طلا خریداری کرد. دومین خریدار بزرگ طلا کشور قزاقستان است و بانک مرکزی این کشور از نظر حجم ذخایر طلا رتبه چهاردهم را در جهان به خود اختصاص داده است.

به‌طور کلی از سال ۲۰۱۰ تاکنون بانک‌‌های مرکزی در جهان از فروشندگان طلا به خریداران خالص فلز زرد تبدیل شده‌اند. خرید رسمی طلا در سال گذشته میلادی ۴۶ درصد رشد داشته و به ۵۳۶ تن رسیده است؛ این دومین رقم بالای تقاضا در ۱۰۰ سال اخیر محسوب می‌شود.

در این میان اما کشور ونزوئلا از جمله کشورهایی بوده که برای حمایت از دولت به دلیل بحران اقتصادی ناچار به فروش بخشی از ذخایر طلای خود شده است.

با این حال به‌طور کلی فروش رسمی ذخایر طلا از سوی کشورها در سال گذشته ۲۶ درصد کاهش یافته و به کمترین میزان از سال ۲۰۱۳ تاکنون رسیده است. این روند حکایت از تمایل بانک‌های مرکزی برای حفظ ذخایر طلای خود به عنوان دارایی امن دارد.

جدول زیر کشورها با بزرگ‌ترین ذخایر طلا را در جهان نشان می‌دهد:

رتبه کشور ذخایر طلا درصد از حساب ذخیره ارزی
۱ ایالات متحده آمریکا ۸۱۳۳ تن ۷۶ درصد
۲ آلمان ۳۳۶۶ تن ۷۱٫۹ درصد
۳ ایتالیا ۲۴۵۱ تن ۶۷٫۴ درصد
۴ فرانسه ۲۴۳۶ تن ۶۰٫۸ درصد
۵ روسیه ۲۲۱۹ تن ۱۹٫۶ درصد
۶ چین ۱۹۳۶ تن ۲٫۸ درصد
۷ سوئیس ۱۰۴۰ تن ۵٫۷ درصد
۸ ژاپن ۷۶۵٫۲ تن ۲٫۷ درصد
۹ هند ۶۱۸٫۲ تن ۶٫۵ درصد
۱۰ هلند ۶۱۲٫۵ تن ۶۷٫۷ درصد

منبع: usfunds

این مطلب را به اشتراک بگذارید