موضوعات داغ:

گزارش ۱۰۰ روزه بانک ملی ایران

گزارش ۱۰۰ روزه بانک ملی ایران

بانک ملی ایران طی ۱۰۰ روز گذشته، اقدامات مهمی مانند مشارکت در سه قرارداد تامین مالی خارجی (فاینانس) با حجم ۹.۵ میلیارد یورو را انجام داده است.

حوزه ارزی و بین‌­الملل بانک ملی ایران طی ۱۰۰ روز گذشته، اقدامات مهمی مانند مشارکت در سه قرارداد تامین مالی خارجی (فاینانس) با حجم ۹.۵ میلیارد یورو، اتصال شعبه پاریس به سیستم‌های پرداخت یکپارچه (SEPA) و سیستم پرداخت آنی (TARGET۲) و نیز توسعه روابط کارگزاری در آمریکای‌جنوبی را شاهد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، بنابر اعلام بانک ملی ایران، در دوره مورد اشاره با هدف تسهیل امور زائران و گسترش عملیات بین­‌المللی، شعبه نجف بانک ملی ایران به صورت آزمایشی افتتاح شد. همچنین فعالیت شعبه هنگ‌کنگ (Melli Bank PLC) از تاریخ ۲۴ شهریورماه آغاز شد.

امضای قرارداد خط اعتباری ٣٥ میلیارد دلاری ایران با بانک‌های چین که بانک ملی ایران نیز در آن مشارکت داشت، در دوره ۱۰۰ روز نخست فعالیت دولت دوازدهم رخ داده است.

امضای قرارداد فاینانس بانک ملی ایران با اگزیم‌بانک کره‌جنوبی که بر اساس آن پروژه‌های مختلف اقتصادی کشور می‌توانند تسهیلات ارزی بلندمدت دریافت کنند و نیز امضای دو قرارداد مهم تامین مالی بانک با بانک‌های اروپایی«اوبر» اتریش و «دانسکه» دانمارک در مجموع با حجم ۹.۵ میلیارد یورو نیز در این دوره اتفاق افتاد.

همچنین تبادل ۱۲ هزار و ۶۲۷ فقره پیام سوییفتی، تبادل کلید رمز سوییفتی (RMA) دو طرفه با ۱۴ بانک و اتصال شعبه پاریس به سیستم‌های پرداخت یکپارچه (SEPA)و سیستم پرداخت آنی (۲ (TARGETاز دیگر اقدامات بانک ملی ایران در این مدت است.

بر اساس این گزارش، در ۱۰۰ روز گذشته، اهتمام حداکثری به منظور افزایش سهم درآمدهای بانک از محل صدور ضمانت‌نامه‌های ارزی مورد نیاز تجار و بازرگانان ایرانی و به تبع آن افزایش چشم‌گیر شاخص صدور ضمانت‌نامه ارزی در حوزه واردات و صادرات و کسب درآمدهای غیرمشاع بانک از محل وصول کارمزد ضمانت‌نامه‌های ارزی در مقایسه با مدت مشابه ادوار پیشین در بانک ملی ایران مورد توجه بوده است.

از سوی دیگر و در حوزه گسترش روابط کارگزاری بیش از ۳۶ جلسه با بانک‌های کشورهای مختلف برگزار و در این مدت با هشت بانک خارجی روابط کارگزاری برقرار شده است. بانک ملی ایران، اولین بانکی است که موفق شد مسیر نقل‌ وانتقالات وجوه را با قاره آمریکای‌جنوبی توسط کشور برزیل فراهم کند.

در نتیجه گسترش فعالیت‌ها و حضور موثرتر در بازارهای ارزی، حجم مبادلات در این حوزه فقط در دوره زمانی مورد نظر بالغ بر سه میلیارد دلار شده و حجم خرید ارز بانک ملی ایران در اتاق مبادلات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از مرز یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار عبور کرده است. از این محل در مجموع بیش از دو هزار میلیارد ریال سود برای بانک ملی ایران حاصل شده است.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند