خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش بینی قیمت طلا و سکه در نیمه دوم سال/ طلا و سکه بخریم؟

گزارش ۵ ماهه وضعیت مالی دولت

02

استفاده از تنخواه گردان بانک مرکزی در ۵ ماهه سال ۹۶ در مقایسه با مدت مشابه سنوات گذشته با افزایش قابل توجهی مواجه شد و در این دوره حدود ۱۶ درصد از مصارف دولت از تنخواه گردان بانک مرکزی تامین شد.

بررسی گزارش عملکرد شاخص‌های مالی دولت طی سال‌های ۸۸ تا ۹۶ که از سوی معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد ارایه شده، نشان می‌دهد که در ۵ ماهه ابتدای سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، شاخص‌های بودجه‌ای دولت با افت مواجه شده‌اند که با توجه به افزایش وصولی‌های غیرنفتی به ویژه درآمدهای مالیاتی در ماه‌های آتی انتظار بر این است که شاخص‌های مذکور بهبود یابند.

به گزارش تجارت‌نیوز، میزان تحقق نسبت درآمدهای غیرنفتی به کل منابع عمومی در ۵ ماهه ابتدای امسال ۶۲ درصد بوده که این میزان در مدت مشابه سال قبل ۷۶ درصد بود. همچنین در بخش نسبت تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به منابع نفت نیز که در ۵ ماهه ابتدای سال گذشته ۳۱ درصد تحقق حاصل شده بود در دره ۵ ماهه اول امسال به ۱۴ درصد کاهش یافت.

دولت در بخش درآمدهای مالیاتی نیز با افت مواجه شده به نحوی که نسبت مالیات‌ها به اعتبارات هزینه‌ای از ۴۳ درصد در ۵ ماه اول سال قبل به ۳۹ درصد در سال جاری کاهش یافته است.

در بخش دیگری از گزارش معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد آمده است: عدم تحقق متوازن اجزای منابع عمومی دولت طی سال مالی و به تاخیر انداختن پرداخت حقوق دولت تا پایان سال، علاوه بر آن استفاده از برخی تدابیر جهت جبران کسری بودجه در ماه‌های پایانی سال موجب شده تا سهم تامین منابع بودجه ای دولت در اسفند ماه به شدت افزایش یابد.

 

منبع: ایبنا

نظرات