خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش بینی قیمت طلا و سکه در نیمه دوم سال/ طلا و سکه بخریم؟

یورو 21 ساله شد

دلیل کاهش ارزش یورو

۲۱ سال از تشکیل منطقه واحد پولی یورو گذشته که از زمان ورود نخستین اسکناس یورو به چرخه پولی جهانی بیش از ۱۸ سال گذشته است، یورو اکنون به دومین ارز قدرتمند جهان تبدیل شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از بیزینس اینسایدر، ۲۱ سال پیش کشورهای اروپایی بر سر تشکیل منطقه واحد پولی یورو به توافق رسیدند و اکنون از زمان ورود نخستین اسکناس یورو به چرخه پولی جهانی بیش از ۱۸ سال گذشته است.

این ارز نخستین بار جانشین ۱۲ واحد پولی شد و اکنون ۱۹ کشور اروپایی عضو این منطقه هستند. در حال حاضر ۳۴۱ میلیون نفر در تراکنش‌های روزانه خود از واحد پولی یورو استفاده می‌کنند که این مساله آن را به دومین ارز پراستفاده جهان پس از دلار تبدیل کرده است.

در ادامه با ۱۰ واحد پولی که جای خود را به یورو دادند آشنا می‌شوید.

۱- مارک آلمان

مارک تا پیش از پیدایش یورو به‌عنوان دومین ارز باثبات اروپا پس از فرانک سوئیس شناخته می‌شد و در زمان پیوستن آلمان به یورو، هر یورو معادل 96/ 1 مارک قیمت داشت. تا سه سال پس از معرفی یورو در آلمان استفاده از مارک در کنار یورو رایج بود. حتی حدود ۴ سال پیش خبرگزاری دویچه وله گزارش داده بود که همچنان بسیاری از آلمانی‌ها اسکناس مارک دارند. بانک مرکزی آلمان درآن مقطع زمانی اعلام کرده بود که تا پایان ماه ژوئن ۲۰۱۶ هنوز اسکناس‌ها و سکه‌هایی به ارزش ۱۲ میلیارد و ۷۶ میلیون مارک در این کشور توسط مردم ذخیره شده و تعویض نشده‌ بودند. این مبلغ برابر با ۶ میلیون و ۵۳ هزار یورو بود.

۲- گیلدر هلند

هر یورو در زمان پیوستن هلند به این واحد پولی قیمتی معادل ۲/ ۲ گیلدر داشت.

۳- لیر ایتالیا

ایتالیا تنها کشوری در منطقه یورو است که یکی از احزاب دولت ائتلافی آن خواهان خروج از یورو شده است. با این حال پیش از پیوستن به یورو، ارزش پول ایتالیا در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر پایین بود و هر یورو معادل ۱۹۰۰ لیر قیمت داشت.

۴- پزوتا اسپانیا

در زمان پیوستن اسپانیا به منطقه پولی واحد اروپایی هر یورو ۱۶۶ پزوتا قیمت داشت.

۵- فرانک فرانسه

فرانسه دومین اقتصاد بزرگ در منطقه یورو و یکی از حامیان سرسخت گسترش استفاده از یورو در کشورهای اروپایی است. در زمان پیوستن فرانسه به منطقه پولی واحد اروپایی هر یورو ۶/ ۶ فرانک قیمت داشت.

۶- پانت ایرلند

حتی تا پیش از پیوستن ایرلند به یورو نیز این کشور به‌عنوان تنها منطقه جزیره بریتانیا دارای واحد پولی غیر از پوند انگلیس بود.

۷- شیلینگ اتریش

واحد پول اتریش پس از جنگ جهانی دوم به شیلینگ تغییر یافت. در طول جنگ جهانی دوم این کشور از رایش مارک آلمان به‌عنوان واحد پولی استفاده می‌کرد.

۸- دراخما یونان

یونان یکی از کشورهایی بود که بعدها به یورو ملحق شد و از سال ۲۰۰۲ واحد پولی خود را کنار گذاشت.

۹- فرانک لوکزامبورگ

در زمان پیوستن لوکزامبورگ به منطقه پولی واحد اروپایی هر یورو ۶۰ فرانک قیمت داشت.

۱۰- اسکودو پرتغال

این واحد پولی یکی از ضعیف‌ترین واحدهای پولی در اروپا بوده و هر یورو معادل بیش از ۲۰۰ اسکودو بوده است.

منطقه یورو در حال حاضر شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به‌عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند.

 

نظرات