۱۵ استاندار بازنشسته داریم

۱۵ استاندار بازنشسته داریم

رییس کل دیوان محاسبات کشور با اعلام اینکه تعداد مدیرانی که باید پست خود را به دلیل بازنشستگی تحویل دهند ۱۷۰ تا ۲۰۰ نفر است، افزود: ۱۵ استاندار نیز مشمول این قانون هستند.

عادل آذر در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه شهرداران، مشمول قانون جدید منع به کارگیری بازنشستگان هستند افزود: بر اساس قانون جدید ۱۷۰ تا ۲۰۰ نفر از مقامات یا همترازان آنها باید پستشان را ترک کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز،رییس کل دیوان محاسبات کشور گفت: ۱۵ استاندار کشور هم مشمول این قانون هستند و باید تا پایان فرصت قانونی مسئولیتشان را تحویل دهند. عادل آذر با بیان اینکه دیوان محاسبات نوسانات نرخ ارز و مدیریت منابع ارزی کشور را از آذر پارسال به طور جدی رصد می کرد افزود: بانک مرکزی گارد خاصی در برابر نظارت های دیوان گرفته بود و به ما اطلاعات و دسترسی های لازم را نمی داد.

وی گفت: هیات مستشاری و دادستان دیوان محاسبات کشور در بهمن سال ۹۶ تخلفات بانک مرکزی را محرز دید و بر انفصال رییس کل بانک مرکزی و معاونان ایشان رای داد. رییس کل دیوان محاسبات کشور افزود: در سال گذشته ۲۲ میلیارد دلار ارز مداخله ای به بازار تزریق شد.

عادل آذر گفت: در ارتباط با نوسانات نرخ ارز در سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ سه پرونده در دیوان محاسبات تشکیل شده که هیات مستشاری رای یکی از آنها را صادر کرده و دو پرونده دیگر در دادسرای دیوان در حال بررسی است.

وی با اشاره به اینکه در تفریغ بودجه سال گذشته ۶۸۰۰ بند تخلف قانونی شناسایی شد، افزود: ۴۹۴۴ بند تخلف در قالب ۱۸۰۰ فقره پرونده تخلف از مرحله حسابرسی به دادسرا ارجاع شد.
عادل آذر گفت: از این تعداد ۷۲۰ پرونده منجر به دادخواست شده که دادستان دیوان آنها را برای هیات های مستشاری ارسال کرده است.

عادل آذر افزود: از مجموع پرونده های هیات های مستشاری در یک سال و نیم اخیر ۱۰۶۶ فقره رای صادر شده که بر اساس این آراء ۲۱۶۰ نفر از مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی به انفصال از خدمت، جبران ضرر و زیان، کسر حقوق، توبیخ کتبی و تذکر محکوم شدند.

رییس کل دیوان محاسبات کشور گفت: در این مدت ۱۰ هزار میلیارد تومان در بخش اقدامات پیشگیرانه حسابرسی و ۱۳۶۲ میلیارد تومان در مرحله دادسرایی به خزانه بازگشت. سال ۹۶ معادل ریالی ۴ میلیارد دلار به خزانه بازگشت.

وی گفت: با بررسی پرونده های حقوق های نجومی ۳۵ میلیارد تومان به بیت المال برگردانده شد. عادل آذر افزود: در سه ماه گذشته یک پرونده به موضوع پرداخت حقوق بالای ۳۵ میلیون تومان در دیوان محاسبات تشکیل و بررسی شد.

عادل آذر گفت: در موضوع پرداخت ها به نمایندگان مجلس تاکنون پرداخت غیرقانونی مشاهده نشده است. رییس کل دیوان محاسبات کشور افزود: بر اساس بررسی های دیوان، به اهدافی که برای اقتصاد مقاومتی تعریف شده بود نرسیدیم اگرچه در برخی استان ها اقدامات خوبی صورت گرفته است.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند