۲۶۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی سنددار می‌شود

معاون توسعه و ساماندهی اراضی سازمان امور اراضی کشور گفت: در حال حاضر بستر صدور اسناد مالکیت ۲۶۰ هزار هکتار از اراضی بخش کشاورزی مملکت پس از رفع تداخلات فراهم شده است.

۲۶۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی سنددار می‌شود

امیر حیدری افزود: تحولات زمین‌داری از دهه ۴۰ در کشور اتفاق افتاده و قوانین و مقررات مختلفی در خصوص اراضی کشاورزی اجرا شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی همچنین اظهار داشت: بی‌تردید با اجرای این قوانین حقوقی برای اشخاص ایجاد شده و با اجرای قانون دیگری برای مثال تثبیت حقوق دولت در قانون ملی شدن اراضی برخی از این اسناد تعارض پیدا کرده است.

معاون توسعه و ساماندهی اراضی سازمان امور اراضی کشور گفت: برای برطرف شدن این تعارضات با تصویب قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی در سال ۱۳۸۹ به موجب ماده ۹ این قانون، قانونگذار تکلیف کرد وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تداخلات ناشی از اجرای این قوانین و مقررات را برطرف و اسناد مالکیت اراضی دولتی را تفکیک کنند.

وی افزود: در نهایت برای رفع این مشکلات قانونگذار در قانون رفع موانع تولید در سال ۱۳۹۴ به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ثبت اسناد و املاک تکلیف کرد با اجرای رفع تداخلات از مقررات موازی برای عرصه‌های کشاورزی کشور، زمینه صدور اسناد مالکیت اراضی کشاورزی مملکت را فراهم تا مشکلات مبتلا به کشاورزان و بهره‌برداران با اجرای این مقررات رفع شود.

حیدری بیان داشت: پس از تصویب قانون رفع موانع تولید در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ و تصویب آیین‌نامه اجرای قانون مزبور در تیر ماه همان سال و به تبع شیوه‌نامه‌های اجرایی و مالی تصویب و ابلاغ شد و در نهایت کار تشکیل کارگروه‌ها و کمیسیون‌های موضوع این شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌ها در سطح کشور اجرایی و عملیاتی شد.

وی گفت: در حال حاضر از مجموع ۱۸ میلیون هکتار اراضی کشاورزی کشور هم‌اکنون بحث نقشه‌ها، تشکیل کمیسیون‌ها و همینطور بررسی رفع تداخلات مکرر موازی سه میلیون و ۵۹۵ هزار هکتار از این اراضی انجام شده است.

معاون توسعه و ساماندهی اراضی سازمان امور اراضی کشور افزود: خوشبختانه در شرایط فعلی رفع تداخلات ۲۶۰ هزار هکتار از اراضی صورت گرفته و آماده صدور اسناد مالکیت برای بهره‌برداران بخش کشاورزی مطابق اجرای مقررات مربوطه و قانون حدنگار اراضی کشور است.

وی یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری برای اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور و در عین حال تسهیل سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در بخش زمینه صدور اسناد اراضی کشاورزی را به خوبی فراهم کرده است.

 

منبع: تسنیم


این مطلب را به اشتراک بگذارید