۶ فروند هواپیمای ATR سفارشی ایران تا ماه آینده آماده می‌شود

۶ فروند هواپیمای ATR سفارشی ایران تا ماه آینده آماده می‌شود

شرکت هواپیماسازی ATR اروپا با بیان اینکه تا ماه آینده میلادی ۶ هواپیما را آماده تحویل به ایران می‌کند، از دولت ترامپ خواست مانع صدور این هواپیماها به ایران نشود.

شرکت هواپیماسازی ATR اروپا با بیان اینکه تا ماه آینده میلادی ۶ هواپیما را آماده تحویل به ایران می‌کند، از دولت ترامپ خواست مانع صدور این هواپیماها به ایران نشود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ شرکت هواپیماسازی ای‌تی‌آر اروپا از دولت ترامپ خواسته مانع از صدور حدود 6 فروند هواپیمای مسافربری منطقه‌ای به ایران نشود. این شرکت هشدار داده که پایان یافتن قراردادهایی که با مجوز واشنگتن مورد مذاکره قرار گرفته بودند، می‌تواند به این شرکت زیان مالی جدی وارد آورد.

تحویل هواپیماهای توربوپراپ شرکت ای‌تی‌آر به ایران در ماه می و پس از اعلام خروج آمریکا از برجام متوقف شد. شرکت ای‌تی‌آر برای ادامه صادرات هواپیماهای خود به ایران به مجوز دولت آمریکا نیاز دارد، زیرا بیش از 10 درصد قطعات این هواپیماها ساخت شرکت‌های آمریکایی است.

هرچند واشنگتن فرصتی 90 روزه را برای پایان همکاری شرکت‌های خارجی با ایران تعیین کرده، اما پس از آنکه خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد مجوزهای صادراتی اعطا شده به شرکت‌های هواپیماسازی را لغو می‌کند، تحویل هواپیما به ایران متوقف شده است.

کریستین شرر، مدیر شرکت ای‌تی‌آر گفت، این شرکت فرانسوی ایتالیایی به دولت آمریکا برای اعطای مجوزهای جدید درخواست داده است تا اجازه دهد تجارت قبلی این شرکت با ایران قبل از ضرب‌العجل ماه اوت تکمیل شود. شرکت ای‌تی‌آر در حال انجام مذاکراتی با خزانه‌داری آمریکاست.

وی گفت، استدلال ای‌تی‌آر این خواهد بود که هواپیماها را «با حسن نیت» و به موجب مجوز دولت آمریکا فروخته و این ممنوعیت جدید برای تحویل بقیه هواپیماها موجب «آسیب جدی» ای‌تی‌آر خواهد شد.

به گفته شرر 6 تا 8 فروند هواپیما تا زمان ضرب‌العجل ماه اوت که از سوی آمریکا تعیین شده است، آماده تحویل به ایران خواهد بود.

لغو قرارداد با ایران موجب عدم تحویل 12 فروند هواپیمای ای‌تی‌آر خواهد شد که معادل 15 درصد از کل تولید سالانه این شرکت است. ای‌تی‌آر اگر نتواند این هواپیماها را به ایران تحویل دهد باید آنها را با قیمتی پایین‌تر به مشتریان دیگر بفروشد. به علاوه با توجه به اینکه این هواپیماها با برخی ویژگی‌های سفارش داده شده از سوی ایران ساخته شده‌اند که برای هواپیماهای برد کوتاه استاندارد معمولی محسوب نمی‌شوند، یافتن مشتری جایگزین برای این هواپیماها دشوار خواهد بود. مناطق کوهستانی ایران ایجاد می‌کند که هواپیماهای سفارش داده شده کپسول‌های اکسیژن اضطراری بیشتری داشته باشند.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند