۷ هشدار گمرکی به مسافران نوروزی برای سفرهای خارجی

۷ هشدار گمرکی به مسافران نوروزی برای سفرهای خارجی
گمرک جمهوری اسلامی ایران در آستانه ایام نوروز و افزایش سفرهای خارجی به مسافران هشدار داد که کالای دیگران را تحویل نگیرند؛ زیرا در صورت کشف هر نوع تخلف گمرکی همه مسئولیت قانونی آن به عهده آنان است.

جاسازی هرگونه کالا و اختفای آن از دید ماموران گمرک، قاچاق تلقی می‌شود و مشمول مقررات مربوط به قاچاق کالا می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، هزینه‌هایی که شرکت‌های حمل و نقل بابت اضافه بار از مسافران دریافت می‌کنند با حقوق ورودی گمرکی هیچگونه ارتباطی ندارد و این شرکت‌ها با توجه به شرایط و مقررات خود بار همراه مسافر را پذیرش می‌کنند اما ملاک ارزیابی در گمرک ارزش کالا است.

توصیه‌های دارویی و ارزی

گمرک جمهوری اسلامی ایران به مردم توصیه کرد حتی الامکان سبک سفر کنند تا با کاهش زمان تحویل کالا در کمترین زمان ممکن تشریفات گمرکی را به پایان رسانند.

همچنین باید در صورت ابتلا به بیماری هنگام خروج از کشور و نیاز به دارو، نسخه پزشک را همراه داشت.

بر اساس این گزارش، گمرک در توصیه‌های مالی به مسافران اعلام کرد ورود و خروج ارز به صورت نقد یا اسناد بانکی (چک بانکی، چک تضمینی، چک مسافرتی، سایر اسناد مالی قابل انتقال) یا اوراق بهادار بی‌نام (اوراق قرضه) به صورت فیزیکی، به هر طریق، توسط هر مسافر تا سقف مبلغ ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها، مجاز است و به اظهار نیاز ندارد.

برای انتقال مبالغ بیش از آن به سایر ارزها، باید به سامانه ارز همراه مسافر مراجعه و نسبت به ثبت اطلاعات مورد نیاز اقدام شود.

در این صورت، پس از گرفتن کد رهگیری و پر کردن فرم مورد نظر از سوی گمرک، مراحل بعدی از طریق سیستم بانکی انجام می‌شود.

 

منبع: اقتصادآنلاین

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند